Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xristinakii
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2015

Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου   Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου EmptyΠεμ Δεκ 10, 2015 10:41 pm

Καλησπέρα,

Γύρισα απο την αδεια μητροτητας μαζί με το εξάμηνο του ΟΑΕΔ και για ένα χρόνο εργαζομουν δυο ωρες λιγότερες.
Μέσα στο διαστημα αυτο ο εργοδότης μου αποφασίζει με το λογιστή να μου κάνει τετραήμερη απασχοληση .
Αφού λήγει και το μειωμένο ωράριο διαβάζω στο ιντερνετ οτι είχα το δικαίωμα για άλλους 6 μήνες να εργάζομαι μια ώρα λιγότερη .
Αυτό ισχύει? Να σημειώσω οτι η μείωση έγινε ανυπόγραφα και χωρίς διαβούλευση..
Ο λογιστής της εταιρίας υποστηρίζει οτι έπρεπε και τον ένα χρόνο να λείπω λιγότερο απο δυο ωρες γιατι δεν εργαζομουν πια 40 ώρες το μήνα αλλά 32.

Σε αναμονή της απάντησή σας... Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου   Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου EmptyΠαρ Δεκ 11, 2015 12:43 am

Καλησπέρα σας,
η περίπτωση πάσχει από πολλές πλευρές. Κατ' αρχάς αυτό με το μειωμένο είναι όπως το διαβάσατε. ΑΠό εκεί και πέρα, η εκ περιτροπής απασχόληση (τετραήμερο) επιβάλλεται μονομερώς ως μέτρο αντί για την απόλυση. Εσείς δεν θα μπορούσατε να απολυθείτε π.χ. πριν το 18 μηνο οπότε θεωρώ ότι η μονομερής επιβολή του τετραημέρου είναι παράομη. Επίσης είναι παράνομη επειδή δεν προηγήθηκε διαβούλευση και δεν εφαρμόστηκε σε όλο το προσωπικό. Τέλος, αυτό που λέει ο λογιστής βασίζεται σε λανθασμένη βάση για όλους τους παραπάνω λόγους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
xristinakii
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2015

Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου   Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου EmptyΠαρ Δεκ 11, 2015 1:16 am

Η εκ περιτροπής απασχόληση (τετραήμερο) έγινε για όλα τα άτομα της εταιρίας αλλά χωρίς να υπογράψει κανένας μας και πάνω από εννιά μήνες.
Αυτό βέβαια που με ενδιαφέρει εμένα να μάθω επειδή Τρίτη θα επισκεφτώ την επιθεώρηση εργασίας μαζί με το λογιστή της εταιρίας είναι να βεβαιωθώ ότι δεν ενημερώθηκα λάθος.
Γιατί εκείνος θα ισχυριστεί αυτό που προανέφερα (Ο λογιστής της εταιρίας υποστηρίζει οτι έπρεπε και τον ένα χρόνο να λείπω λιγότερο απο δυο ωρες γιατι δεν εργαζομουν πια 40 ώρες το μήνα αλλά 32.
)
ο λόγος που σας ρωτάω και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση είναι επειδή θα απολυθώ τέλος του μήνα και δεν έχω πάρει την μειωμένη άδεια μια ώρα για έξι μήνες και τη ζητάω σε άδεια. Η αφεντικίνα μου λέει οτι αν έπρεπε να την πάρω και τη δικαιούμαι οκ. Αλλά ο λογιστής λέει άλλα και ψάχνω λύση γιατί έχω και δίδυμα αγοράκια και είναι δύσκολο να τρέχω κ για τέτοια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου   Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου EmptyΠαρ Δεκ 11, 2015 1:38 am

Θεωρώ ότι εφόσον έχετε πλήρες ωράριο δηλαδή 8ωρο σε τετρήμερο, δικαιούστε κανονικά το μειωμένο ωράριο, αν ρωτάτε αυτό. Δεν πάει με την εβδομάδα κοινώς, αλλά με την ημέρα. Από εκεί και πέρα, όπως σας είπα εκ περιτροπής μονομερώς χωρίς διαβούλευση δεν γίνεται. Απόλυση επίσης ενόσω διαρκεί η εκ περιτροπής είναι καταχρηστική. Καλά κάνετε και πάτε στην Επιθεώρηση Εργασίας. Θα ήθελα να μάθω πώς πήγε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
xristinakii
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2015

Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου   Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου EmptyΠαρ Δεκ 11, 2015 3:04 am

Ο λόγος που θα προχωρήσει σε απόλυση τέλοσ του μήνα είναι επειδή ανέφερα οτι έμαθα χωρίς διαβούλευση ήταν παράνομη η εκ περιτροπης εργασια και έτσι έβαλε όλο το προσωπικό να υπογράψει καινούρια σύμβαση με μειωμένο ωράριο και μόνο στη δική μου περίπτωση λόγω των παιδιών μου έκανε νέα σύμβαση με 5νθήμερο 6ωρο αντι για 4ημερο 8ωρο που έκανε τους υπόλοιπους . Αρα, αφού υπογράψαμε θεωρώ οτι έχει το δικαίωμα να με απολύσει σωστα?
Θα στείλω νεότερα την Τρίτη μετά την επίσκεψη μου στην επιθεώρηση μαζί με το λογιστή!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μειωμενο ωραριο μητροτητας με χρηση 4ημερου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ωραριο εργασιας-μετακινηση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Λειτουργία σύμβασης εργασίας και επιπλοκές-
Μετάβαση σε: