Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Αθέτηση Όρων Σύμβασης

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Syaoran
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2013

Αθέτηση Όρων Σύμβασης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αθέτηση Όρων Σύμβασης   Αθέτηση Όρων Σύμβασης EmptyΤετ Σεπ 30, 2015 4:14 pm

Καλημέρα. Εργάζομαι και τα τελευταία χρόνια ο εργοδότης με πληρώνει από 1 μέχρι 100 μέρες μετά από την δηλή ημερομηνία που έχουμε συμφωνήσει στη σύμβαση. Αυτό παρουσιάσω τον πίνακα αυτόν στην επιθεώρηση εργασίας ισοδυναμεί με απόλυση; Δηλαδή δεν θέλω να φύγω από τη δουλειά γιατί δε θέλω να χάσω ούτε το επίδομα ανεργίας, ούτε την αποζημίωση που δικαιούμαι. Το γεγονός ότι πάντα έχει ληξιπρόθεσμους μισθούς τα τελευταία χρόνια μπορεί να ισοδυναμεί με απόλυση (αν και καταγγέλω εγώ τη σύμβαση) και όχι με παραίτηση για να μην χάσω τα δικαιώματά μου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Αθέτηση Όρων Σύμβασης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθέτηση Όρων Σύμβασης   Αθέτηση Όρων Σύμβασης EmptyΠαρ Οκτ 09, 2015 12:50 am

Καλησπέρα σας
κοιτάξτε. Άλλο διεκδικώ τα δικαιώματά μου και αναγκαστικά προσφεύγω στον αρμόδιο φορέα που είναι η Επιθεώρηση Εργασίας για να μεσολαβήσει και άλλο λήγω την σύμβασή μου. Αν συνεχίσετε και πηγαίνετε κανονικά στη δουλειά σας, δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι παραιτηθήκατε. Αν ο εργοδότης θεωρήσει ότι με την καταγγελία στην Επιθεώρηση θίγεται και θέλει να σας απολύσει, μάλλον παράνομο θα είναι. Σε κάθε περίπτωση Επιθεώρηση δεν σημαίνει παραίτηση, αρκεί να μην καταγγείλετε (=λήξετε) εσείς τη σύμβαση. Άλλο καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας, δηλαδή αναφορά και άλλο καταγγελία της σύμβασης εργασίας από εσάς που σημαίνει παραίτηση ή τον εργοδότη που σημαίνει απόλυση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
 
Αθέτηση Όρων Σύμβασης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Απολύσεις, διαδικασία και αποζημίωση-
Μετάβαση σε: