Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ?

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
georgepap146
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 21/12/2014

Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ?   Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? EmptyΚυρ Δεκ 21, 2014 5:53 pm

Θα ήθελα τη συμβουλή σας σχετικά με ένα ιδιόμορφο θέμα που αντιμετωπίζω.
Απολυθηκα από την εργασία μου το Δεκέμβριο του 2013 επειδή έκανα αγωγή στον εργοδότη μου(προτού απολυθώ), διεκδικώντας δεδουλευμένες αποδοχές και διάφορα επιδόματα που δεν μου κατέβαλε ποτέ ενώ ήταν υποχρεωμένος.
Μετά την απόλυσή μου, κινήθηκα δικαστικά με μία 2η αγωγή διεκδικώντας την ακυρότητα της απόλυσής μου.
Για ένα χρόνο (ΔΕΚ 2013 – ΔΕΚ 2014) πήρα ταμείο ανεργίας συνολικού ποσού 6500,00 ευρώ.

Το δικαστήριο έγινε το Σεπτέμβριο του 2014 και
α) με δικαίωσε σε ένα μεγάλο βαθμό για τις αποδοχές που ζητούσα,
β) αποφάσισε ότι η απόλυσή μου είναι ΑΚΥΡΗ  και
γ) μου έδωσε μισθούς υπερημερίας από ΔΕΚ 2013 – ΑΥΓ 2014 ποσού 7000,00 ευρώ το οποίο μάλιστα ποσό στην απόφαση είναι και προσωρινώς εκτελεστό.

Ο εργοδότης μου σε μία προσπάθεια να άρει την υπερημερία του, θα μου δώσει από βδομάδα νέα, 2η απόλυση και προτίθεται να  μου καταβάλλει και τη διαφορά που προκύπτει στην αποζημίωση απόλυσης.
Σύμφωνα με το νόμο στην περίπτωση της άκυρης απόλυσης ο εργοδότης πρέπει να μου παρακρατήσει το επίδομα ανεργίας που έπαιρνα το 2014 και να το επιστρέψει στον ΟΑΕΔ (περίπου 6500,00) καθώς επίσης και τις ασφαλιστικές μου εισφορές και να τις αποδώσει στο ΙΚΑ (περίπου 2000,00).
Το πρόβλημα είναι ότι θέλει να παρακρατήσει τα ποσά από το προσωρινώς εκτελεστό δηλ. θέλει να κάνει τον παρακάτω συμψηφισμό :
α) 7000,00 – 6500,00(ΟΑΕΔ) – 2000,00(ΙΚΑ) =  - 1500,00 (δηλ. θα χρωστάω και από πάνω ? ? ? ! ! !)
αντί του
β) 10.000,00 (μισθοί υπερημερίας έως ΔΕΚ 2014) – 6500,00 – 2000,00 = 1500 (να μου αποδοθούν)
που εγώ θεωρώ ότι είναι πιο σωστό να γίνει, απλά η δικαστική απόφαση δεν περιλαμβάνει μισθούς υπερημερίας έως το ΔΕΚ 2014 και επίσης δεν μπορώ να βρω κάποιο νόμο ή σχετική παραπομπή που να είναι ξεκάθαρος ώστε να μπορώ να στοιχειοθετήσω και να υποστηρίξω πιο καλά την παραπάνω μου άποψη.

Θα ήθελα την άποψή σας επί του θέματος (δηλ. επί ποιου ποσού πρέπει να γίνουν οι παρακρατήσεις).
Καταλαβαίνω ότι πρόκειται για ιδιάζουσα περίπτωση και να αναφέρω και το γεγονός ότι σε μία πρώτη επίσκεψη στον ΟΑΕΔ που έκανα για να τους θέσω τον παραπάνω προβληματισμό μου, δεν μπόρεσαν ούτε και αυτοί να μου δώσουν μία συγκεκριμένη και πάνω απ΄όλα τεκμηριωμένη απάντηση.Το μόνο σίγουρο που μου είπαν είναι ότι θέλουν από τον εργοδότη πίσω όλο το ταμείο ανεργίας που πήρα για το 2014 και όχι τμηματικό δηλ. έως τον Αύγουστο του 2014 που θέλει να συμψηφίσει ο εργοδότης.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ?   Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? EmptyΚυρ Δεκ 21, 2014 11:28 pm

Καλησπέρα σας,
πράγματι πρόκειται για ιδιάζουσα περίπτωση επειδή ακολουθείται το γράμμα του νόμου, πράγμα που σχεδόν ποτέ δε συμβαίνει. Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι το προσωρινά εκτελεστό είναι αυτό που λέει και η φράση: επιδικάζεται ένα Χ ποσό, αλλά επί του παρόντος μπορεί να χωρήσει εκτέλεση σε ένα μέρος αυτού. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν σας οφείλεται όλο το ποσό, αλλά μόνο το προσωρινά εκτελεστό. Νομίζω εκεί έγκειται η παρανόηση. Στο ποσό που θα σας καταβληθεί αναλογικά θα γίνουν και οι όποιες παρακρατήσεις και φυσικά ο ΟΑΕΔ στο σύνολο. 6500 δηλαδή υπέρ ΟΑΕΔ και από εκεί και πέρα αν σας καταβάλει 70000 μόνο, εκ των οποίων οι 6500 αντιστοιχούν στο επίδομα, οι όποιες παρακρατήσεις υπέρ ΙΚΑ θα παρακρατηθούν από τα 500 ευρώ. Αλλιώς να σας δώσει όλο το ποσό που σας οφείλει και να κάνει σε αυτό την παρακράτηση. Δύσκολο να βρεθεί κάποια εγκύκλιος ή απόφαση, επειδή αυτά στην πράξη αλλιώς γίνονται και στη θεωρία αλλιώς, όπως ανέφερα στην αρχή. Αν θέλετε δείτε εδώ http://www.synigoros.gr/resources/perilipsi_ee_gia_anergia_14607.pdf σελ. 4 στο τέλος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
georgepap146
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 21/12/2014

Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ?   Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? EmptyΔευ Δεκ 22, 2014 5:08 am

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας.
Ένα δεύτερο θέμα που θέλω να θίξω είναι αυτό της 2ης καταγγελίας σύμβασης που σκοπέυει να κάνει αυτή τη βδομάδα ο εργοδότης μου, προκειμένου να άρει την υπερημερία του με νόμιμο τρόπο.
Διαβάζω ότι έχει το δικαίωμα να το κάνει και μπορεί μάλιστα αυτή η δεύτερη απόλυση να άρει την υπερημερία του και να διορθώσει λάθη ή παραλείψεις της πρώτης σε περίπτωση που η πρώτη θεωρηθεί βέβαια άκυρη και από το εφετείο.
Βρίσκω όμως και αναφορές ότι σε περιπτώσεις που η πρώτη απόλυση έγινε για λόγους εκδίκησης (όπως έγινε στη δική μου περίπτωση και την έβγαλε ο δικαστής καταχρηστική), δεν επιτρέπεται να άρει την υπερημερία του ο εργοδότης με δεύτερη απόλυση εφόσον έχει ασκήσει έφεση. (ή μήπως δεν το ερμήνευσα σωστά ? ? ?)
Ή μάλλον θα σας μεταφέρω καλύτερα το κείμενο όπως το έχω βρει :
‘’ Η νέα καταγγελία της σύμβασης εργασίας, για να είναι έγκυρη και χωρίς τα
ελαττώματα της πρώτης, είναι προφανές ότι πρέπει να αφορά τις περιπτώσεις που
μπορούν να θεραπευτούν με μεταγενέστερη καταγγελία και τέτοιες είναι αυτές που
αφορούν την καταγγελία για την οποία δεν τηρήθηκαν οι διατυπώσεις που
προβλέπονται από την παράγραφο 3 εδάφιο α` του άρθρου 5 του ν. 3198/1955. Στην
περίπτωση αυτή, ο εργοδότης μπορεί να άρει την υπερημερία του με νέα έγκυρη
καταγγελία, δηλαδή έγγραφη και με καταβολή της νόμιμης αποζημίωσης ή με την
τήρηση όσων προϋποθέσεων έχει παραβλέψει με την άκυρη καταγγελία. Σε κάθε
περίπτωση ωστόσο, η νέα καταγγελία ακόμη και αν τηρηθούν οι τυπικές
προυποθέσεις που τίθενται απο το νόμο, για να έιναι έγκυρη, δεν πρέπει να κριθεί ως
καταχρηστική με δικαστική απόφαση. Επιπλέον, δεν νοείται άρση της υπερημερίας
με νέα καταγγελία, όταν η ακυρότητα οφείλεται σε εμπάθεια και εκδικητικότητα του
εργοδότη σε βάρος του εργαζομένου, επειδή ο τελευταίος διεκδίκησε τα νόμιμα
δικαιώματα του.
Ιδιαίτερη σημασία, αποδίδεται στις σχέσεις εργοδότη-εργαζόμενου, όπως
αυτές έχουν διαμορφωθεί κατά το χρόνο της δεύτερης καταγγελίας. Στη βάση αυτή,
κρίθηκε πως όταν με δικαστική απόφαση αναγνωριστεί ως άκυρη μια καταγγελία
σύμβασης εργασίας, λόγω του ότι έγινε από λόγους εμπάθειας και εκδίκησης σε
βάρος του εργαζομένου και κατά συνέπεια υποχρεωθεί ο υπερήμερος εργοδότης
στην καταβολή μισθών υπερημερίας, ο εργοδότης δεν μπορεί, ενόψει άσκησης
έφεσης κατά της πρωτόδικης απόφασης, να προβεί σε άρση της άνω υπερημερίας του
με νέα επικουρική καταγγελία, με την επίκληση του μοναδικού ισχυρισμού ότι
οξύνθηκαν οι μεταξύ τους σχέσεις και ότι έλειψε η εμπιστοσύνη για περαιτέρω
συνεργασία τους, λόγω της προηγηθείσας δικαστικής αντιπαράθεσης46. Αν αυτό
γινόταν δεκτό, κάθε μισθωτός με μόνη τη δικαστική άσκηση των δικαιωμάτων του
θα κινδύνευε να αντιμετωπίσει νέα καταγγελία της σύμβασης εργασίας, η οποία θα
θεωρείτο έγκυρη, αφού θα κρινόταν ότι αυτομάτως προκλήθηκε όξυνση των
σχέσεων μεταξύ εργοδότου και εργαζομένου
. ‘’

Για να μη σας κουράζω κι΄άλλο και με άλλα παρόμοια που έχω βρει στο ίντερνετ θα ήθελα τη γνώμη σας, από την πείρα σας και από αυτά που έχετε δει ή γνωρίζετε σχετικά με το αν αυτή η επεκείμενη δεύτερη καταγγελία
α) στέκει για να άρει την υπερημερία του ?
β) είναι καταχρηστική και αυτή ?
γ) πρέπει να αποδείξω ότι είναι καταχρηστική ?
δ) μήπως είναι στην κρίση του κάθε δικαστή και από ποια οπτική γωνία θα δει το θέμα για να αποφασίσει τελικά αν και αυτή η δεύτερη απόλυση θα είναι άκυρη ?

Τέλος είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω ή έχετε κάτι να με συμβουλέψετε κατά τη δεύτερη αυτή απόλυση που πρόκειται να μου κάνει ο εργοδότης μου και δεν το έχω σκεφτεί ?

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας αλλά και προκαταβολικά  για τις συμβουλές σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ?   Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? EmptyΔευ Δεκ 22, 2014 7:28 am

Να διευκρινήσουμε κάτι. Η καταγγελία μπορεί να είναι άκυρη για τυπικούς λόγους, με την έννοια ότι ο νόμος προβλέπει συγκεκριμένες προϋποθέσεις εγκυρότητας π.χ. έγγραφο. Αυτή η καταγγελία αν κριθεί άκυρη επειδή π.χ. έγινε προφορικά, "θεραπεύεται" για το μέλλον με την τήρηση των νομίμων προϋποθέσεων. Η καταχρηστική καταγγελία είναι σε πρώτη φάση έγκυρη, αλλά ως δικαίωμα ασκείται καταχρηστικά. Έτσι και ακυρώνεται. Λογικό είναι ότι όταν το ελάττωμα είναι ουσιαστικό και όχι τυπικό, δεν μπορεί να "θεραπευθεί". Από εκεί και πέρα αν ο εργοδότης θελήσει να προβεί σε νέα καταγγελία έτσι κι αλλιώς δεν εμποδίζεται από κάτι. Άν όμως η αιτία της νέας καταγγελίας είναι ότι κλονίστηκαν οι σχέσεις του με τον μισθωτό, τότε ναι, κι αυτή είναι καταχρηστική επειδή προφανώς μία δικαστική διαμάχη κλονίζει σχέσεις, αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιείται ως λόγος καταγγελίας γιατί θα ισοδυναμούσε με αποθάρρυνση του εργαζομένου από το να ασκήσει τα δικαιώματά του. Αν επικαλεστεί ωστόσο ο εργοδότης ότι λόγος της απόλυσης είναι π.χ. ότι ο εργαζόμενος αργεί να προσέλθει συστηματικά στη δουλειά του ή ότι κλείνει τμήμα της επιχείρησής του και έτσι "δε χρειάζεται" ο εργαζόμενος, κατά την άποψή μου (αν φυσικά μπορεί να τα αποδείξει αυτά), η καταγγελία στέκεται.
Σε γενικές γραμμές σε αυτού του είδους τις αντιπαραθέσεις τα περισσότερα είναι θέμα απόδειξης, άρα και στην -τηρουμένων των αναλογιών- ελεύθερη κρίση του κάθε δικαστή.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Απλά μην υπογράψετε κείμενο που να αναφέρει μέσα ότι αποδέχεστε την εγκυρότητα της καταγγελίας ή ότι παραιτείστε του δικαιώματός σας να διεκδικήσετε δικαστικά την ανωγνώριση της ακυρότητάς της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
georgepap146
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 21/12/2014

Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ?   Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? EmptyΠεμ Δεκ 25, 2014 2:17 am

Εδώ και πάλι, και ας σας έχω ζαλίσει λιγάκι . . .

Χθες 23/12/2014 μου επιδόθηκε με δικαστικό επιμελητή νέα δεύτερη αναγγελία απόλυσης η οποία λέει επάνω ότι επειδή με την απόφαση του Πρωτοδικείου αναγνωρίστηκε ως άκυρη η πρώτη απόλυση  ‘’για τους λόγους αυτούς και προκειμένου να άρουμε τις συνέπειες της υπερημερίας με την παρούσα καταγγέλουμε από σήμερα 23.12.2014 τη σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου που έχουμε μαζί σας, λόγω περιορισμού των εργασιών της επιχείρησής μας’’.  

Το ερώτημα που μου γεννάται αυτή τη στιγμή και θα ήθελα τη γνώμη σας, είναι αν πρέπει, αν μπορώ ή αν είναι βάσιμο κυρίως να προσπαθήσω να βγάλω και αυτή την απόλυση άκυρη, με ότι συνεπάγεται αυτό (διότι η απόλυσή μου η αρχική εκτός του ότι με έχει φέρει σε δεινή οικονομική θέση αυτή τη στιγμή, μου έχει δημιουργήσει και άλλα σοβαρά προβλήματα που δεν είναι της παρούσης) , ενόψει του γεγονότος ότι ο εργοδότης μου θα ασκήσει και έφεση κατά της πρωτόδικης απόφασης όπως σας την περιέγραψα και πιο πάνω.

Απλά δεν ξέρω που να εστιάσω την προσοχή μου :

α) Στο γεγονός ότι προσπαθεί ο εργοδότης μου να άρει την υπερημερία του ενόψει της έφεσης που θα ασκήσει όπως είπα και προηγουμένως ?
παραθέτω τι είχα γράψει πιο πάνω : ‘’Βρίσκω όμως και αναφορές ότι σε περιπτώσεις που η πρώτη απόλυση έγινε για λόγους εκδίκησης (όπως έγινε στη δική μου περίπτωση και την έβγαλε ο δικαστής καταχρηστική), δεν επιτρέπεται να άρει την υπερημερία του ο εργοδότης με δεύτερη απόλυση εφόσον έχει ασκήσει έφεση.’’

ή β) Στο γεγονός ότι η επιχείρηση  - [ να αναφέρω σε αυτό το σημείο ότι ήμουνα λογιστής σε ΑΕ για 15 χρόνια και επειδή δεν μου απέδιδαν τις νόμιμες αποδοχές όλα αυτά τα χρόνια σκέφτηκα κάποια στιγμή, όταν μου μειώσαν τις αποδοχές κατά 20% το 2012 (δεν είχα κανένα πρόβλημα τότε) αλλά και ένα επιπλέον 40 % !!! με παράνομη Επιχειρησιακή Σύμβαση Εργασίας (680,00 καθαρά έπαιρνα)  το 2013 χωρίς καν να ερωτηθώ και ενώ έλειπα σε άδεια, να διεκδικήσω με νόμιμο τρόπο  πλέον αυτά που έπρεπε να παίρνω όλα τα προηγούμενα χρόνια και γι΄αυτό με απέλυσαν ] -  από τότε που με απέλυσε εξυπηρετείται σε ένα μεγάλο βαθμό για τις εργασίες που παρείχα εγώ από εξωτερικό συνεργάτη – λογιστικό γραφείο το οποίο αμοίβεται για τις υπηρεσίες του με ΤΠΥ ποσού 600,00 ή 700,00 ευρώ + ΦΠΑ / μήνα ? ? ? Απλά δεν έχω δει με τα μάτια μου αν ισχύει αυτό το ποσό της αμοιβής και ότι πληροφορία καταγράφω εδώ προέρχεται από πρώην συνάδελφο ο οποίος εξακολουθεί και εργάζεται στην επιχείρηση και μου είπε ότι η αμοιβή του λογιστικού γραφείου είναι αυτή. Σε περίπτωση όμως που ισχύει μια τέτοια αμοιβή του λογιστικού γραφείου (θα πρέπει προφανώς να το αποδείξω ? ? ?) δεν μου στέκει και πολύ καλά αυτό το ‘’σας απολύουμε λόγω περιορισμού των εργασιών μας’’ . . .

Θα ήθελα την άποψή σας και πάλι, αν δηλ. θα ήταν βάσιμο να κινηθώ προς ακύρωση και της δεύτερης αυτής απόλυσης, βάσει ποιου σκεπτικού ( α ή β ) θα ήταν πιο ορθό, και να σας ευχαριστήσω για ακόμη μία φορά για το χρόνο που μου διαθέτετε, καθώς επίσης και για τις πολύτιμες απόψεις και συμβουλές που μου δίνετε.

Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές εύχομαι με υγεία πάνω από όλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ?   Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? EmptyΤρι Δεκ 30, 2014 10:53 pm

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!
Και στο κείμενο που παραθέσατε αναφέρεται αυτό "...με την επίκληση του μοναδικού ισχυρισμού ότι
οξύνθηκαν οι μεταξύ τους σχέσεις και ότι έλειψε η εμπιστοσύνη για περαιτέρω
συνεργασία τους, λόγω της προηγηθείσας δικαστικής αντιπαράθεσης..." Εκεί είναι και το ζουμί της προσέγγισης. Δυστυχώς στα εργατικά δεν υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά. Έχω δικάσει πανομοιότητες περιπτώσεις που χειρίστηκα με συγκεκριμένη ίδια μεθοδοολογία, η μέν μία πήγε καλά η δε άλλη άσχημα. Κατά τη γνώμη μου, ο ζυγός κλίνει υπέρ σας έτσι όπως είναι οι συνθήκες. Μέσω του δικηγόρου σας μπορείτε να βρείτε περισσότερα στοιχεία για να στοιχειοθετήσετε την δεύτερη Αγωγή. Στη θέση σας (και δεν είμαι καθόλου υπέρ των δικαστηρίων) θα το έκανα. Το σκεπτικό είναι πως η επίκληση περιορισμού εργασιών είναι απολύτως αόριστη και σε κάθε περίπτωση προσχηματική εφόσον ακολουθεί προηγούμενη καταγγελία που έχει κριθεί καταχρηστική.
Καλή Πρωτοχρονιά σας εύχομαι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
georgepap146
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 21/12/2014

Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ?   Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? EmptyΤετ Δεκ 31, 2014 3:33 am

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Και κάτι τελευταίο.

Αν καταθέσω έφεση (δεν το έχω αποφασίσει ακόμη) στην πρωτόδικη απόφαση που μου απέρριψε κάποια μικρά κονδύλια υπάρχει παράβολο 200,00 ευρώ ή όχι ?

Εύλογα θα αναρωτιέστε, δεν έχει δικηγόρο ο άνθρωπος αυτός να τον ρωτήσει ? Και για να σας προλάβω σας λέω ότι ο δικηγόρος μου είναι νέος στο επάγγελμα και τον έχω πιάσει να μου λέει αρκετές ανακρίβειες έως τώρα συν το γεγονός ότι είμαι και γω λίγο ''ψείρας'' και θέλω να διασταυρώνω τις πληροφορίες μου από 2-3 μεριές.

Διότι συν τοις άλλοις διαβάζω και αντικρουόμενες πληροφορίες στο ίντερνετ σχετικά με το παράβολο.


Ευχαριστώ και πάλι και καλή Πρωτοχρονιά σας εύχομαι και γω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ?   Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ? EmptyΔευ Ιαν 05, 2015 9:12 pm

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά σας εύχομαι!
Υπάρχει παράβολο και όχι μόνο, υπάρχει και προείσπραξη κανονικά για την κατάθεση της Έφεσης και αν βάλετε και επιδόσεις ανεβαίνει κάπως το κοστος. Από τα λίγα που μου έχετε πει, ο δικηγόρος σας κάνει καλά τη δουλειά του. Σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν καλοί και κακοί, εσείς είστε τυχερός και πέσατε σε καλό επαγγελματία. Ως προς τις ανακρίβειες, μη νομίζετε, ειδικά στα εργατικά τα περισσότερα κρίνονται/ερμηνεύονται με δικαστικές αποφάσεις που ενίοτε αλλάζουν λογική, δεν υπάρχουν δηλαδή πολλά στάνταρ που αποκλείεται να αλλάξουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
 
Άκυρη απόλυση...μισθοί υπερημερίας....συμψηφισμός ? ? ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Προσωπικά δεδομένα και απόλυση
» Ασθένεια και απόλυση
» αποφαση δικαστηριου για απολυση
» Απόλυση ανασφάλιστου εργαζομένου
» Απόλυση Χωρίς αποζημίωση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Απολύσεις, διαδικασία και αποζημίωση-
Μετάβαση σε: