Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Υπάλληλος απειλεί να με καταγγείλει στο ΙΚΑ ενώ έπερνε επίδομα ανεργίας

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
george72
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2014

Υπάλληλος απειλεί να με καταγγείλει στο ΙΚΑ ενώ έπερνε επίδομα ανεργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Υπάλληλος απειλεί να με καταγγείλει στο ΙΚΑ ενώ έπερνε επίδομα ανεργίας   Υπάλληλος απειλεί να με καταγγείλει στο ΙΚΑ ενώ έπερνε επίδομα ανεργίας EmptyΤρι Νοε 11, 2014 7:29 am

Γεια σας,
Έχω ένα πρόβλημα με έναν πρώην υπάλληλο μου. Έψαχνα για υπάλληλο και ήρθε και μου είπε πως έχει ανάγκη από δουλειά και πως έχει εμπειρία και προϋπηρεσία.  Τον πήρα στη δουλειά και του είπα αμέσως να μου φέρει τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να τον δηλώσω στο ΙΚΑ. Ο υπάλληλος καθυστερούσε να μου τα φέρει μέχρι που στην δεύτερη βδομάδα του είπα ότι οπωσδήποτε την επόμενη μέρα να τα έχει φερει. Μου είπε ότι δεν θέλει να του βάλω ένσημα γιατί βρίσκεται σε πολύ δύσκολη κατάσταση, το χρειάζεται το επίδομα ανεργίας και ότι έχει ήδη καταθέσει τα χαρτιά του στον ΟΑΕΔ. Ομολογώ ήταν λάθος μου που το δέχτηκα αλλά δεν ήξερα πως να το χειριστώ. Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι αναγκάστικα να τον απολύσω μετά από 1μιση μήνα γιατί ερχόταν συνεχεια μεθυσμένος στη δουλεια. Τώρα με απειλεί ότι θα με πάει στο ΙΚΑ!!! Τι μπορώ να κάνω εγώ σε αυτη τη περίπτωση;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Υπάλληλος απειλεί να με καταγγείλει στο ΙΚΑ ενώ έπερνε επίδομα ανεργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπάλληλος απειλεί να με καταγγείλει στο ΙΚΑ ενώ έπερνε επίδομα ανεργίας   Υπάλληλος απειλεί να με καταγγείλει στο ΙΚΑ ενώ έπερνε επίδομα ανεργίας EmptyΠαρ Νοε 14, 2014 2:47 am

Μπορώ να καταλάβω τη θέση σας, όμως η νομοθεσία είναι σαφής: Πριν καν ξεκινήσει κάποιος να εργάζεται πρέπει να περιληφθεί το όνομά του στον Πίνακα Προσωπικού. Θα πρέπει, έστω και αναδρομικά, να τον ασφαλίσετε. Αν γίνει καταγγελία, μπορεί να χρεωθείτε με πρόστιμο άνω των 10000€.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
 
Υπάλληλος απειλεί να με καταγγείλει στο ΙΚΑ ενώ έπερνε επίδομα ανεργίας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ταμείο ανεργίας
» Υπάλληλος γραφείου...από το σπίτι μου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Απολύσεις, διαδικασία και αποζημίωση-
Μετάβαση σε: