Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Απόλυση μετά απο εργατικό ατύχημα....?

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Maria34
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2014

Απόλυση μετά απο εργατικό ατύχημα....? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απόλυση μετά απο εργατικό ατύχημα....?   Απόλυση μετά απο εργατικό ατύχημα....? EmptyΣαβ Ιουλ 26, 2014 5:01 pm

Καλημέρα σας εργάζομαι εδω και 11 μήνες σε ενα ταχυφαγάδικο στο Π.Φάληρο Αττικής, στο ικα ειμαι δηλωμένη ως διανομέας αλλά στην ουσία κάνω τα πάντα στο μαγαζί τη Δευτέρα που μας πέρασε 21/07/2014 εν ώρα εργασίας έπεσα με το μηχανάκι της δουλειάς ενώ εκτελούσα μια διανομή προϊόντος του καταστήματος σε πελάτη, δεν ήρε η τροχαία αλλά προσκομίστηκα σε δημόσιο ευφημερεύων νοσοκομείο με διαπίστωση κατάγματος του αριστερού καρπού μου στο χέρι. Εκανα της απαραιτητες ενέργειες στο ικα, το εχω δηλώσει σαν εργατκο και εχω καθ ολα νόμιμη δεκαημερη άδεια, το θέμα ειναι οτι θα χρειαστει ένα μηνα, είπανε οι γιατροι αποθεραπίας και θα μου γράψουνε και αλλη άδεια, η ερωτηση που θέλω να σας εκφρασω ανυσηχείας ειναι αν ο νομος καλύπτει τον εργοδότη μου ή εμένα και μπορεί να με απολύσει μετα τη πάροδο της νομιμης αναρρωτικής αδείας μου μετά απο εργατικο ατύχημα, γιατι μπορει απλα να θελήσει να με αντικαταστήσει για να κάνει τη δουλεία του. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων
Υ.Γ Το δίκυκλο το οποιο, μου συνεβει το ατυχημα ανήκει στον εργοδότη μου και του έχω επισυμάνει πολλές φορές πως πρέπει να αντικαταστήσει τα φρένα του και να ο συντηρεί σωστά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Απόλυση μετά απο εργατικό ατύχημα....? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση μετά απο εργατικό ατύχημα....?   Απόλυση μετά απο εργατικό ατύχημα....? EmptyΤετ Ιουλ 30, 2014 5:17 am

Καλησπέρα σας,
κοιτάξτε. Οι απαγορεύσεις απόλυσης είναι πολύ συγκεκριμένες. Απαγόρευση απόλυσης κατά τη διάρκεια αναρρωτικής δεν υπάρχει. Άλλο είναι το ζήτημα φυσικά αν το δικαίωμα του εργοδότη να σας απολύσει ασκείται καταχρηστικά, όπως λέμε που στην προκειμένη περίπτωση θεωρώ ότι ισχύει. Συνήθως δεν το κάνουν, επειδή είναι κάπως ακραίο και κατά κανόνα έχεο συνέπειες (Επιθεώρηση Εργασίας ή/και Δικαστήρια). Δεν απαγορεύεται όμως κατ' αρχήν. Καλή ανάρρωση σας εύχομαι και να πάνε όλα καλά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
Maria34
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2014

Απόλυση μετά απο εργατικό ατύχημα....? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση μετά απο εργατικό ατύχημα....?   Απόλυση μετά απο εργατικό ατύχημα....? EmptyΤετ Ιουλ 30, 2014 7:17 am

Σας ευχσριστω πολυ με καθυσιχάσατε καπως. Σας ευχομαι υγεία να εχετε πάνω απο ολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απόλυση μετά απο εργατικό ατύχημα....?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ασθένεια και απόλυση
» ΑΠΟΛΥΣΗ-ΣΑΒΒΑΤΑ
» Προσωπικά δεδομένα και απόλυση
» αποφαση δικαστηριου για απολυση
» Απόλυση ανασφάλιστου εργαζομένου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Λειτουργία σύμβασης εργασίας και επιπλοκές-
Μετάβαση σε: