Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Απόλυση Χωρίς αποζημίωση

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Syaoran
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2013

Απόλυση Χωρίς αποζημίωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απόλυση Χωρίς αποζημίωση   Απόλυση Χωρίς αποζημίωση EmptyΔευ Οκτ 21, 2013 7:50 pm

Η γυναίκα μου απολύθηκε μετά απο 2 χρόνια εργασίας στις 30 Σεπτεμβρίου.
Στην αποζημίωση έγραφε ποσό 1500€ και κάτι ψιλά παρ'όλα αυτά δεν της έχουν δώσει φράγκο μέχρι τώρα.
Έχετε καμία πρόταση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Απόλυση Χωρίς αποζημίωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση Χωρίς αποζημίωση   Απόλυση Χωρίς αποζημίωση EmptyΤετ Οκτ 23, 2013 3:48 am

Η αποζημίωση καταβάλλεται μαζί με την απόλυση, όχι σε επόμενο χρόνο. Θα πρέπει άμεσα να πάτε στην Επιθεώρηση Εργασίας να το καταγγείλετε επειδή η απόλυση ελέγχεται για ακυρότητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
Syaoran
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2013

Απόλυση Χωρίς αποζημίωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση Χωρίς αποζημίωση   Απόλυση Χωρίς αποζημίωση EmptyΤετ Οκτ 23, 2013 3:20 pm

Ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ το σκέφτηκα για το ΣΕΠΕ, αλλά είπε η γυναίκα μου να τους δώσει μερικές μέρες να τα βρουν τα λεφτά, για χάρη του ότι δούλευε τόσο καιρό εκεί.
Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή, της το έχω μεταφέρει ήδη. Ο Θεός ας μας βοηθήσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Απόλυση Χωρίς αποζημίωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση Χωρίς αποζημίωση   Απόλυση Χωρίς αποζημίωση EmptyΠεμ Οκτ 24, 2013 12:04 am

Μακάρι να πάνε όλα καλά. Να έχετε μόνο υπόψη ότι αν θελήσετε να πάτε δικαστικά (που εύχομαι ειλικρινά να λυθεί το θέμα χωρίς εμπλοκές) υπάρχουν 2 προθεσμίες: Τρείς μήνες από την απόλυση για να διεκδικήσει κανείς ακυρότητά της και έξι μήνες για την αποζημίωση. Καλή τύχη σας εύχομαι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
Syaoran
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2013

Απόλυση Χωρίς αποζημίωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση Χωρίς αποζημίωση   Απόλυση Χωρίς αποζημίωση EmptyΠεμ Οκτ 24, 2013 3:27 pm

Περιμένουμε σήμερα-αύριο, επειδή δούλευε σε εργολάβο για τη ΔΕH να πληρωθούνε. Πληρώνονται από τη ΔΕH 24-25 του μήνα οπότε λογικά θα δούμε. Αν δεν της βάλουν τα λεφτά μέχρι τη Δευτέρα θα το χειριστούμε διαφορετικά. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΙΩΑΝΝΑ
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2014

Απόλυση Χωρίς αποζημίωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση Χωρίς αποζημίωση   Απόλυση Χωρίς αποζημίωση EmptyΠεμ Μαρ 06, 2014 4:31 pm

Καλημέρα, δούλευα σε μια εταιρεία για 6 μήνες δεν μου είχε κάνει πρόσληψη , δεν μου κολλούσε ένσημα, και δεν με πλήρωνε , αναγκάστηκα και έφυγα , μπορών να κάνω κάτι για να πάρω τουλάχιστον τα λεφτά μου . Έχει περάσει ένας χρόνος , άλλα υπάρχουν μάρτυρες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Απόλυση Χωρίς αποζημίωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση Χωρίς αποζημίωση   Απόλυση Χωρίς αποζημίωση EmptyΠεμ Μαρ 06, 2014 9:46 pm

Καλησπερα σας, στην Επιθεώρηση Εργασίας πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πατε στην παρούσα φάση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
filgeo
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2014

Απόλυση Χωρίς αποζημίωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση Χωρίς αποζημίωση   Απόλυση Χωρίς αποζημίωση EmptyΤετ Απρ 16, 2014 5:49 pm

Δούλευα σε μια εταιρία για πάνω από 1 χρόνο .Τους 3,5 πρώτους μήνες δεν μου έβαζε καθόλου ένσημα ενώ μετά μου  έβαζε πολύ λιγότερα από τα πραγματικά. Στο τέλος,επειδή άλλαξε επωνυμία στην εταιρία με έβαλε να υπογράψω οικειοθελής αποχώρηση με το πρόσχημα πως θα με βάλει στην καινούργια εταιρεία με αυτά τα ελάχιστα ένσημα και τελικά μου ανακοίνωσε πως απολύομαι. Πήγα στην επιθεώρηση ,φυσικά είπε πως λέω ψέματα δεν δούλευα τόσες ώρες . ο επόπτης δεν τον πίεσε καθόλου ,μα καθόλου κοίταξε μόνο τις αποδείξεις του, άσχετα πως είπα πως μπορώ να αποδείξω τις ώρες καθώς και πως παρόμοια είχε κάνει και σε άλλη εργαζόμενη και τελικά τίποτα από την πλευρά της επιθεώρησης. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι .Στο ΙΚΑ μπορώ να του κάνω καταγγελία και τι αποδείξεις ακριβώς χρειάζονται;Επίσης μπορώ να κάνω κάτι για την εξαπάτηση με την οικειοθελής αποχώρηση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Απόλυση Χωρίς αποζημίωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση Χωρίς αποζημίωση   Απόλυση Χωρίς αποζημίωση EmptyΤετ Απρ 16, 2014 7:01 pm

Για την εξαπάτηση με την οικειοθελή, δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε πολλά. Το αποδεικτικό κομμάτι είναι που χωλαίνει και υποψιάζομαι ότι δεν έχετε μάρτυρες ή κάτι άλλο να το στηρίξετε. Μου κάνει εντύπωση που η Επιθεώρηση ήταν τόσο αδιάφορη. Στο ΙΚΑ θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να πάτε εφόσον δεν έχει περάσει 1 χρόνος από την παραίτηση. Ότι αποδεικτικό έχετε θα το προσκομίζετε και ει δυνατόν και μάρτυρες, έστω φίλους να υποστηρίξουν τα λεγόμενά σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
filgeo
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2014

Απόλυση Χωρίς αποζημίωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση Χωρίς αποζημίωση   Απόλυση Χωρίς αποζημίωση EmptyΤρι Απρ 22, 2014 6:19 pm

Σας ευχαριστώ πολύ ,δυστυχώς φημιζόταν εδώ ο επόπτης ότι τα ΄΄έβρισκε ΄΄ με τους εργοδότες ,άλλα έλεγα μήπως ήμουν τυχερή. Να φανταστείτε όταν του είπα πως έχω μάρτυρα για αυτά που λέω ,μου απάντησε ΄΄εδώ δεν είμαστε δικαστήριο΄΄ .Ναι αλλά πως θα έβγαζε κάποιο συμπέρασμα και τελικά ποια είναι η δουλειά του ;Να γράψει σε ένα χαρτί τι λέω εγώ και τι ο εργοδότης;Αυτό μόνο;
Μερικά πράγματα πρέπει να αλλάξουν , αλλά δεν ξέρω πως θα γίνει. Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σας!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Απόλυση Χωρίς αποζημίωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση Χωρίς αποζημίωση   Απόλυση Χωρίς αποζημίωση EmptyΤρι Απρ 22, 2014 8:07 pm

Αυτό είναι έν θέμα. Πιο παλιά ήταν σχεδόν ο κανόνας, μην πω. Στις περισσότερες των περιπτώσεων απλά καταγραφόταν η "συνομιλία" στο πρακτικό και τίποτε άλλο. Πλέον η Επιθεώρηση έχει αυξημένες αρμοδιότητες και αν μη τι άλλο αναβαθμισμένο ρόλο. Μου κάνει εντύπωση η προσκόλληση σε πρακτικές του παρελθόντος. Το ΙΚΑ δεν λειτουργεί έτσι πάντως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
filgeo
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2014

Απόλυση Χωρίς αποζημίωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόλυση Χωρίς αποζημίωση   Απόλυση Χωρίς αποζημίωση EmptyΤετ Απρ 23, 2014 7:08 pm

Κυρία Έρη , θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα. Το μόνο που δέχτηκε ο εργοδότης ήταν πως μου χρώσταγε το δώρο Πάσχα 2014 ,το οποίο του είπε ο επόπτης να το δώσει μέχρι την Μ.Τετάρτη και φυσικά δεν το έβαλε. Ο επόπτης δεν οφείλει να κινήσει την διαδικασία αυτοφώρου; Σε άλλη περίπτωση δεν θα το σκεφτόμουν ,αλλά σε αυτή την περίπτωση ο άνθρωπος είναι πολύ ....ας μην το γράψω!!Πάντως μόνο ο επόπτης κινεί αυτή την διαδικασία ,έτσι δεν είναι;Με συγχωρείται αν σας κούρασα και πάλι ευχαριστώ που απαντάτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απόλυση Χωρίς αποζημίωση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» απολυση χωρις ειδοποιηση χωρις ασφαλιση και ψευδη στοιχεια εργοδοτη
» αποζημίωση βαση του ν.3899
» ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΜΕ ΑΚΑΛΥΠΤΗ ΕΠΙΤΑΓΗ
» Ασθένεια και απόλυση
» ΑΠΟΛΥΣΗ-ΣΑΒΒΑΤΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Απολύσεις, διαδικασία και αποζημίωση-
Μετάβαση σε: