Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Δεν πληρώνομαι!

Πήγαινε κάτω 
+3
Natalia
EryG
elenakapari
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
elenakapari
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2010

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΤετ Σεπ 01, 2010 6:03 pm

Καλημέρα, εύχομαι καλή αρχή στη σελίδα σας. Μου έστειλε το σίνδεσμο μία συνάδελφός μου απο τη Θεσσαλονίκη που είχε παρακολουθήσει σεμινάριά σας και μου είχε πει πολύ καλά λογια για σας. Να σας πω και εγώ το πρόβλημά μου. Στη εταιρία που δουλεύω έχουν να μας πληρώσουν από τον προηγούμενο μήνα. Ακούγεται ότι θα κλείσει και ανησυχούμε. Τι πρέπει να κάνουμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΤετ Σεπ 01, 2010 6:16 pm

Έλενα καλημέρα!
Κατ' αρχήν θα πρέπει να πάτε στην Επιθεώρηση Εργασίας (χθες που λέει ο λόγος) και να ζητήσετε μάλιστα να κάνουν και μήνυση στην εταιρεία. Αν περάσει λίγος καιρός και δεν πληρώνεστε συνολικά π.χ. για 3 μήνες τότε καλό είναι να κάνετε Επίσχεση Εργασίας. Έχω σχετικό Υπόδειγμα στη σελίδα. Δίνει και επίδομα ο ΟΑΕΔ για την επίσχεση, αν δεν κάνω λάθος, μέσα σε 2 μήνες από την έναρξή της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
elenakapari
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2010

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΤετ Σεπ 01, 2010 6:17 pm

Πολύ γρήγορη απάντηση! Thank you!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Guest
Επισκέπτης




Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΤετ Σεπ 01, 2010 8:11 pm

Giati prepei na perimenei kaneis 3 mhnes gia na kanei episxesh?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΤετ Σεπ 01, 2010 8:19 pm

Το "3 μήνες" είναι ενδεικτικό. Έχει κριθεί από τα Δικαστήρια ότι αν πχ κάνεις επίσχεση πολύ γρήγορα τότε είναι καταχρηστική...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
Natalia
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2010

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΤετ Σεπ 22, 2010 4:46 pm

Καλησπέρα και από μένα και καλή αρχή!
Όσο διαρκεί η επίσχεση, μπορώ να απασχοληθώ και αλλού?
Και αν και πάλι η επίσχεση δεν αποδίδει, να προχωρήσω σε δικαστικά μέτρα, πχ ασφαλιστικά μέτρα?

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΤετ Σεπ 22, 2010 8:31 pm

Καλησπέρα Ναταλία και σας ευχαριστώ πολύ!
Ναι, κάλλιστα έχετε το δικαίωμα να εργάζεστε αλλού όσο διαρκεί η επίσχεση αρκεί να μπορείτε να επιστρέψετε στην "κανονική" εργασία σας μόλις τελικά σας καταβληθούν τα οφειλόμενα και πάψει έτσι ο λόγος επίσχεσης. Τώρα, όσον αφορά στο άλλο ερώτημα. Δυστυχώς η επίσχεση δεν αποδίδει πάντα. Κατά τη γνώμη μου, τα ασφαλιστικά μέτρα δε βοηθούν στην περίπτωση αυτή κι αυτό επειδή ο ρόλος τους είναι να ρυθμίζουν προσωρινά μία κατάσταση έως ότου γίνει το κανονικό δικαστήριο. Το καλύτερο και πιο ανέξοδο είναι να προσφεύγει κανείς με καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και αν δε βρεθεί λύση να προσφεύγει δικαστικά. Σας εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστεί να εμπλακείτε σε δικαστική διαμάχη κυρίως επειδή είναι χρονοβόρες καταστάσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
Natalia
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2010

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΠεμ Σεπ 23, 2010 3:44 am

Σας ευχαριστώ. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DESPOINA
Επισκέπτης




Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μη καταβολή μισθού ισούται με απόλυση?   Δεν πληρώνομαι! EmptyΠεμ Νοε 11, 2010 3:44 pm

Καλησπέρα,

Εργάζομαι σε μια εταιρεία απο τον Απρίλιου του 2009, και δεν έχω πληρωθεί ποτέ στην ώρα μου.

Με το "καλημέρα" καβαλήσαμε 2 μήνες απλήρωτοι, το οποίο έφτασε και 3,5 μήνες κάποια στιγμή.

Τώρα μας χρωστάει Σεπτέμβριο, Οκτώβριο και τρέχει ο Νοέμβριος...

Η συμπεριφορά του αγενέστατη και τρισάθλια... Μόνο απαιτήσεις!!!


Μπορώ να "θεωρήσω" ότι η μη καταβολή των δεδουλευμένων μου ισούται με απόληση μου?

Να απαιτήσω αποζημίωση και να μπω στον ΟΑΕΔ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΣαβ Νοε 13, 2010 3:15 am

Καλησπέρα Δέσποινα,
λυπάμαι πολύ, έχεις πέσει σε "προβληματικούς" εργοδότες της χειρότερης εκδοχής... Λοιπόν, κάνεις καλή ερώτηση. Το λέω αυτό επειδή πρόκειται για μία μέθοδο που ακολουθώ σε αρκετές υποθέσεις μου. ΑΛΛΑ το να θεωρήσεις εσύ ότι απολύθηκες όσο και να στέκει νομικά δεν είναι κάτι που θα δεχθεί ο ΟΑΕΔ χωρίς δικαστική απόφαση που να το λέει.
Κοινώς, δυστυχώς για να "αναγνωριστεί" ότι απολύθηκες θα πρέπει να προσφύγεις δικαστικά. Βέβαια, κάθε τοπικός ΟΑΕΔ έχει το δικό του σύστημα οπότε δεν χάνεις κάτι να τους κάνεις ένα τηλέφωνο μήπως και 1/10000000 είναι διατεθειμένοι να το δεχτούν (να τους πεις δηλαδή "επειδή δεν πληρωνόμουν από τον εργοδότη μου για 3 μήνες έστειλα εξώδικο με το οποίο τους έταξα προθεσμία 10 ημερών να με εξοφλήσουν αλλιώς θα θεωρήσω ότι καταγγέλουν τη σύμβαση εργασίας μου. Πέρασαν 15 μέρες, δεν έχω πληρωθεί, άρα θεωρώ ότι απολύθηκα, δικαιούμαι επίδομα ανεργίας;" Το αποκλείω να απαντήσουν θετικά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Γενικά, δυστυχώς τα περισσότερα λύνονται δικαστικά.
Ωστόσο στο σημείο αυτό κάνε κατά τη γνώμη μου μία επίσκεψη στην Επιθεώρηση Εργασίας για καταγγελία, ίσως φοβηθούν τη μήνυση που μπορεί να κάνει η Επιθεώρηση και τα πρόστιμα που μπορεί να ρίξει και σε πληρώσουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
Ria1985
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 02/11/2012

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΠαρ Νοε 02, 2012 9:28 pm

Θα ήθελα να σας ρωτησω και εγω με τη σειρα μου κατι. Εχω να πληρωθω απο τον Αυγουστο του 2012, (απο τα 906,28 εχω παρει με 1000 δυσκολιες 170 ευρω πριν 2-3 εβδομαδες). Μπηκε Νοεμβριος. Τί να κανω? Μπορω να εφαρμοσω την επισχηση εργασιας?Εχω μωρο 8 μηνων και πρεπει να το ζησω κι αυτο!!!! Αλλά για να αποφυγω καποια εμπλοκη οσο ειναι ¨φρεσκο¨ το θεμα μπορω να ζητησω να πληρωθω μεσω τραπεζης?Γιατι βλεπω να τα δινει του Αγιου ΠΟΤΕ!και αν δεν αποδωσει η επισχηση τι να κανω?Να παω στην επιθεωρηση εργασιας?Ευχαριστω εκ των προταιρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΠαρ Νοε 02, 2012 9:53 pm

Καλησπέρα σας,
έχω κι εγώ μωρό (2 για την ακρίβεια, 4 και 18 μηνών) και σας καταλαβαίνω απόλυτα. Είτε μετρητά, είτε μέσω τράπεζας αν δεν σκοπεύουν να πληρώσουν δεν θα πληρώσουν και δεν αλλάζει κάτι. Να κάνετε επίσχεση εργασίας, ειδικά αν υπάρχει και προηγούμενο με καθυστερήσεις πληρωμής ή υπάρχουν και άλλοι εργαζόμενοι απλήρωτοι και να το επιδόσετε το έγγραφο με δικαστικό επιμελητή, να πάρετε το αποδεικτικό και να το πάτε στον ΟΑΕΔ για να σας δώσει το επίδομα επίσχεσης. Παράλληλα θα πάτε και στην Επιθεώρηση Εργασίας, θα κάνετε καταγγελία και θα ζητήσετε ακόμη και προφορικά την ποινική δίωξη του εργοδότη. Αν δεν αποδώσει κάτι από αυτά, ίσως χρειαστεί να κινηθείτε δικαστικά. Καλή επιτυχία....!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
Ria1985
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 02/11/2012

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΠαρ Νοε 02, 2012 10:03 pm

Παντα αργει να με πληρωσει δεν το συζηταμε. Τωρα μπλεκει καπου το θεμα γτ προστατευομαι για 18 μηνες λογω γεννας και εχει λυσσαξει να με κανει να παραιτηθω.Θελει να με εξοφλησει με 300 ευρω για καθε μηνα (Αυγουσ-Σεπτ-Οκτ-Νοεμβ) και να υπογραψω για ολα (906,28). Ειμαι Γεωπονος ΤΕΙ κ εχω τη θεση ευθυνης για την λειτουργεια των φυτωριακων μοναδων,εκει φοβαμαι μηπως δεν γινει δεκτη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΠαρ Νοε 02, 2012 10:51 pm

Τότε μπορείτε απλά να κάνετε το δεύτερο για αρχή με την Επιθεώρηση Εργασίας. Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση βέβαια το ότι έχετε θέση ευθύνης αλλά δε μπορώ αν προδικάσω και ενδεχόμενη δικαστική εκτίμηση. Ξεκινήστε από εκεί και βλέπουμε. Συνήθως φοβούνται τα πρόστιμα και πληρώνουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
Ria1985
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 02/11/2012

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΣαβ Νοε 03, 2012 6:15 pm

Εχω μια ερώτηση ακόμη!Εκβιαζομενη για να παρω την βεβαιωση αποδοχων του 2011 υπεγραψα για ολες τις μισθοδοσιες[(ακομη μου χρωσταει λεφτα απο τοτε!(Ευτυχως μου δινει αποδειξεις δικες του ατρυπητες απο εφορια που μου εδινε ΕΝΑΝΤΙ για καθε μηνα και εχω μερικα αποκομματα απο αυτες)] Τις υπεγραψα βεβαια μιας και λογο πιεσης χρονου επρεπε να υποβαλλω την φορολογικη μου δηλωση.Μόνο που...τις έχει ακόμη ο λογιστης του και ΔΕΝ έχω παρει τις αποδειξεις μισθοδοσιας απο τοτε,γιατι όλο υποτιθεται ο λογιστης πνιγεται στη δουλεια(κολπακι φυσικα!!!).Θέλω να δω αν με δηλώνει παντρεμενη, γτ η μισθοδοσια που εχω κατα τυχη δεν εχει πουθενα παντρεμενη(γλυτωνοντας το 10% της προσαυξησης μισθου). Τωρα αν παω και τη Δευτερα και δε μου τις δώσει τι να κανω? Μπορω να τους ¨πατησω¨ λιγακι με τις αποδειξεις των έναντι που μου έδιναν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ria1985
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 02/11/2012

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΣαβ Νοε 03, 2012 6:18 pm

και αν μετρανε ολα αυτα αν παω στον Εποπτη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΣαβ Νοε 03, 2012 11:57 pm

Καλύτερα να πάτε μέχρι το ΙΚΑ της περιοχής σας να πάρετε μία κατάσταση ενσήμων να δέιτε από εκεί πώς σας δηλώνει νομίζω. Πιο ασφαλές και σίγουρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
Ria1985
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 02/11/2012

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΔευ Νοε 05, 2012 12:28 am

τα ενσημα ειναι κανονικα ολα γτ εκπιπτουν οι αδειες λειτουργιας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΔευ Νοε 05, 2012 4:57 am

Τουλάχιστον έχετε αποδεικτικό για το ύψος των αποδοχών. Τώρα αν οι δικές του αποδείξεις θα μετρήσουν ως αποδεικτικό, αυτό καλώς ή κακώς είναι καθαρά υποκειμενικό και δεν μπορεί κανείς να προδικάσει. Αν είχατε κάποιο άλλο αποδεικτικό ότι δεν πληρωθήκατε κανονικά θα βοηθούσε έστω και συμπληρωματικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
eizom
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2014

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΣαβ Αυγ 23, 2014 7:04 am

Καλησπερα σας.
Καλη αρχη στη σελιδα σας, πρωτη φορα μπαινω αποψε διοτι εχω εντονους προβληματισμους σχετικα με την εργασια μου και θα ηθελα τη γνωμη σας.
Εργαζομαι σαν υπαλληλος γραφειου απο την αρχη του ετους μεσω ΕΣΠΑ. Ειναι γνωστα τα προβληματα με τις πληρωμες του εσπα. Εν ολιγοις, απο την αρχη του ετους, μεχρι και τον απριλιο του 2014 υπεγραψα τα χαρτια για να μπουν στο εσπα οι μισθοδοσιες και να πληρωθω και εγω και επαιρνα και καποια εναντι τελευταιο εναντι ηταν τον Ιουλιο . Συνολικα για να μην σας ζαλιζω,μεχρι τωρα και οταν επεσε το εσπα τον ιουλιο, μου χρωστανε αλλους 4 περιπου (μαζι με το δωρο του πασχα) και τωρα δεν πληρωθηκα τα χρωστουμενα διοτι μου ειπαν ψεμματα οτι το εσπα τους εδωσε τα μισα απο το συνολικο ποσο. Ταυτοχρονα, επειδη μου μπηκαν ψυλλοι στα αυτια, πηγα στον οαεδ και ρωτησα εαν εχει γινει προσληψη και απολυση και μου ειπαν οτι εχει γινει προσληψη και καμμια απολυση. Μπηκα στο σαιτ του ΙΚΑ για να ενημερωθω αν εχω ασφαλιστικη ικανοτητα και βλεπω οτι δεν εχω, που σημαινει οτι δεν μου εχουν περασει ουτε ενα ενσημο απο την αρχη του ετους και οτι αυτη ειναι η πολιτικη τους μεχρι να τελειωσει το ΕΣΠΑ , να φανε τα λεφτα, και να την κανουν για αλλες πολιτειες. Τι μπορω να κανω για να προστατευτω διοτι βλεπω οτι πανε γυρευοντας ή να δηλωσω παραιτηση, που σημαινει οτι θα παρω τα χρηματα της αγιας........ανημερα, ή να με απολυσουν που σημαινει οτι κατι θα μου βρουν επιτηδες για να περασει το πενταμηνο που οριζει ο νομος (κανω λαθος?) για να μου καταβαλουν τα δεδουλευμενα. Ειμαι πολυ προβληματισμενος και δεν ξερω τι να κανω.......................................Ζηταω τη γνωμη σας. Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΣαβ Αυγ 23, 2014 6:02 pm

Καλησπέρα σας, κατ' αρχάς δεν θα παραιτηθείτε. Καταλαβαίνω ότι είναι ψυχοφθόρο το όλο σκηνικό, αλλά αν παραιτηθείτε δεν κερδίζετε κάτι. Από εκεί και πέρα, ο τρόπος που χρηματοδοτείται μία επιχείρηση/ ο εργοδότης σας εσάς δεν σας αφορά. Καλό είναι να γνωρίζετε για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, αλλά η λογική "δεν έχω πάρει το ΕΣΠΑ, άρα δεν σε πληρώνω" δεν παίζει. Δεν συμμετέχετε στα κέρδη της επιχείρησης ώστε να σας ενδιαφέρει. Εργαζόμενος είστε. Για το ΙΚΑ μην ανησυχείτε. Μέσα σε ένα χρόνο από τη λήξη ή λύση της εργασιακής σχέσης μπορείτε να κάνετε (και θα κάνετε) καταγγελία. Και τώρα μπορείτε βέβαια αν θέλετε. Τα ένσημα δεν χάνονται. Για τους μισθούς ή που θα πρέπει να κάνετε επίσχεση εργασίας ή να πάτε στην Επιθεώρηση Εργασίας ή και τα δύο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
eizom
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2014

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΔευ Αυγ 25, 2014 11:03 pm

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Επισης ηθελα να ρωτησω , αυτο το περιβοητο βιβλιαριο ωραριου που εχουν οι σημερινες επιχειρησεις, τι μπορει να κανει καποιος με αυτο? διοτι, αν κρινω απο την σταση του εργοδοτη μου, δεν το εχει στην εδρα της επιχειρησης αλλα στο σπιτι του. Μηπως μου γραφει αδεια την οποια λοιπον δεν παιρνω? Μηπως μου βαζει απουσιες.......? Τι μπορει να κανει? Και με ποιον τροπο θα μπορουσε να αναγκασθει να το παρουσιασει? Αυτο γενναει ακομα μεγαλυτερες υποψιες, οτι κατι βρωμαει στην ολη υποθεση.

Ευχαριστω. Περιμενω απαντηση σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marp
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2015

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΤρι Δεκ 29, 2015 1:34 am

Καλησπερα.Εδω και περιπου 4 μηνες δουλευω σε ενα μαγαζι 8αωρο με 6 και ενιοτε 5 εργασιμες μερες μες στη βδομαδα. Απο την εναρξη της εργασιας μεχρι και τωρα το αφεντικο δεν αφησε κανεναν απο τους υπαλληλους να παρει αδεια και την περιοδο των γιορτων πληρωθηκαμε το μισο δωρο απο αυτο που διακαιουμασταν. Τι πρεπει να κανω για να διεκδικησω τα λεφτα για την αδεια που δεν πηρα και για το υπολοιπο δωρο? Αν απευθυνθω στην επιθεωρηση εργασιας πρεπει να το κανω μεχρι το τελος του ετους, οποτε και ληγει η προθεσμια καταβολης των χρηματων απο τους εργοδοτες, ή μπορώ να παω και από το νέο ετος? Υπαρχει εν γενει καποια προθεσμια για την καταγγελια?
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΤρι Δεκ 29, 2015 12:16 pm

marp έγραψε:
Καλησπερα.Εδω και περιπου 4 μηνες δουλευω σε ενα μαγαζι 8αωρο με 6 και ενιοτε 5 εργασιμες μερες μες στη βδομαδα. Απο την εναρξη της εργασιας μεχρι και τωρα το αφεντικο δεν αφησε κανεναν απο τους υπαλληλους να παρει αδεια και την περιοδο των γιορτων πληρωθηκαμε το μισο δωρο απο αυτο που διακαιουμασταν. Τι πρεπει να κανω για να διεκδικησω τα λεφτα για την αδεια που δεν πηρα και για το υπολοιπο δωρο? Αν απευθυνθω στην επιθεωρηση εργασιας πρεπει να το κανω μεχρι το τελος του ετους, οποτε και ληγει η προθεσμια καταβολης των χρηματων απο τους εργοδοτες, ή μπορώ να παω και από το νέο ετος? Υπαρχει εν γενει καποια προθεσμια για την καταγγελια?
Ευχαριστω εκ των προτερων.



Καλημέρα σας και χρόνια πολλά!
Οποτεδήποτε μπορείτε να πάτε. Βέβαια το γοργόν και χάριν έχει. Προθεσμία για την Επιθεώρηση δεν έχετε, μην αγχώνεστε γι αυτό.
Καλή επιτυχία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
george147
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2016

Δεν πληρώνομαι! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν πληρώνομαι!   Δεν πληρώνομαι! EmptyΠεμ Δεκ 29, 2016 3:28 am

καλησπέρα και χρόνια πολλά.

εργαζόμουν ως υπάλληλος γραφείου με μορφή εξαρτημένης εργασίας μαύρα, αναασφάλιστος. Ο εργοδότης για να είναι κατοχυρωμένος μας έβαζε να υπογράφουμε σε δικό του μπλοκάκι. Όταν έφυγα και ζήτησα δεδουλευμένα 4000 ευρώ συν ΙΚΑ με απείλησε/εκβίασε οτι θα στείλει το απόκομμα από το μπλοκάκι στον ΟΑΕΕ και "θα μπλέξω και θα υποστώ τις συνέπειες". Μάλιστα μου έστειλε και εξώδικο οτι ζητάει απόκομμα από δικό μου μπλοκάκι με σφραγίδα.
Επειδή πέφτει πολύ δούλεμα από την πλευρά του και συνδεόμουν με την έγκρισή του στο server της εταιρείας και μου έχουν μείνει τα αρχεία με τα αποκόμματα όλων όσων είχαν εξαρτημένη εργασία και τους έβαζε να υπογράφουν στο μπλοκάκι του σαν ελεύθερους επαγγελματίες, και επειδή δεν βλέπω να με πληρώνει, να του απαντήσω και εγώ οτι για να ειμαστε δίκαιοι θα πρέπει να υποστούμε όλοι παρέα τις συνέπειες και να του πώ οτι αν δεν με εξοφλήσει θα παρουσιάσω ο ίδιος τα αποκόμματα όλων όσων έχει βάλει να υπογράψει στον ΟΑΕΕ ή θα θεωρηθεί εκβιασμός?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Δεν πληρώνομαι!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Λειτουργία σύμβασης εργασίας και επιπλοκές-
Μετάβαση σε: