Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Syaoran
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2013

Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός   Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός EmptyΔευ Οκτ 21, 2013 7:48 pm

Καλημέρα. Έχω 1 απορία. Τα καλοκαίρια η εταιρία που δουλεύω κλείνει για τρεις βδομάδες. Η απορία μου λοιπόν είναι τι ισχύει για μένα αυτές τις τρεις βδομάδες.
Φέτος μου γράψανε υποχρεωτικά 15 μέρες άδεια και έχασα σχεδόν όλη την άδεια μου.
Νομικά είναι σωστό αυτό; Αν αρνηθώ να μου δώσουν αυτή την άδεια θα πληρωθώ καθόλου εκείνο το μήνα;
Έχω μπερδευτεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός   Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός EmptyΤετ Οκτ 23, 2013 3:46 am

Καλησπέρα σας,
θεωρητικά το χρονικό σημείο που μπορείτε να πάρετε την άδειά σας έχει να κάνει με τις υπηρεσιακές ανάγκες του εργοδότη, οπότε κλείνοντας την εταιρεία και δίνοντάς σας άδεια τότε δεν παρανομεί. Στο διάστημα εκείνο πληρώνεστε κανονικά και αποδοχές και επίδομα αδείας. Δεν μπορείτε να αρνηθείτε και να την πάρετε την άδεια σε άλλο χρόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
Syaoran
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2013

Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός   Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός EmptyΤετ Οκτ 23, 2013 3:22 pm

Σας ευχαριστώ πολύ. Υπήρχε μία σύγχυση όσον αφορά την άδεια αυτή. Και δυστυχώς πολύ δύσκολα βρίσκεις πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα, για να μην πω ότι πουθενά δεν μπορείς να βρεις τίποτα γι'αυτό το θέμα γιατί έχει πολύ παράξενες λέξεις κλειδιά για να το ψάξεις.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός   Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός EmptyΠεμ Οκτ 24, 2013 12:02 am

Αυτό ξαναπείτε το. Δυστυχώς δεν υπάρχει Κώδικας, όπως π.χ. ο Αστικός Κώδικας ή ο Ποινικός Κώδικας ώστε να ανατρέχει κανείς και να βρίσκει απαντήσεις, αφήστε που πολλά θέματα είναι ερμηνευτικά και συνάγονται από πάγια στάση της νομολογίας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
john_john
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2014

Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός   Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός EmptyΚυρ Ιαν 19, 2014 8:08 pm

Καλησπέρα!Εργαζομαι σε καφετέρια περίπου 5 χρόνια 4 φορες την εβδομάδα....Οποτε έκανα συζήτηση για ένσημα μου λέγαν βρες άλλου που θα είναι καλύτερα....Τι μπορώ να κάνω ώστε να τα διεκδικήσω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός   Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός EmptyΤετ Ιαν 22, 2014 5:45 pm

john_john έγραψε:
Καλησπέρα!Εργαζομαι σε καφετέρια περίπου 5 χρόνια 4 φορες την εβδομάδα....Οποτε έκανα συζήτηση για ένσημα μου λέγαν βρες άλλου που θα είναι καλύτερα....Τι μπορώ να κάνω ώστε να τα διεκδικήσω?
Καλημέρα σας!
Δεν τα χάνετε τα ένσημά σας. Μέσα σε ένα χρόνο από όταν αποχωρήσετε με οποιονδήποτε τρόπο από την καφετέρια μπορείτε να κάνετε καταγγελία στο ΙΚΑ και αυτοί θα επιληφθούν. Να φροντίσετε μόνο να έχετε αποδεικτικά ότι εργαζόσασταν εκεί π.χ. κατάθεση του μισθού σε τραπεζικό λογ/μό, μάρτυρες κ.λπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
john_john
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2014

Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός   Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός EmptyΤρι Ιαν 28, 2014 2:33 am

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός   Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός EmptyΤρι Ιαν 28, 2014 4:10 am

Στη διάθεσή σας και ελπίζω να διορθωθεί η κατάσταση για σας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
 
Το καλοκαίρι για 3 βδομάδες κλείνει η εταιρία-μισθός
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ Κ ΜΙΣΘΟΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Λειτουργία σύμβασης εργασίας και επιπλοκές-
Μετάβαση σε: