Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Απλήρωτος από σύμβαση έργου

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lefteris
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2012

Απλήρωτος από σύμβαση έργου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απλήρωτος από σύμβαση έργου   Απλήρωτος από σύμβαση έργου EmptyΣαβ Δεκ 15, 2012 3:30 am

Καλησπέρα!

Υπέγραψα σύμβαση έργου τον Ιούλιο σε μια ΜΚΟ αν και η σύμβαση είχε χρόνο έναρξης το Μάιο και λήξη το Σεπτέμβριο.
Μετά τη λήξη της, ξαναυπέγραψα νέα σύμβαση έργου με χρόνο έναρξη το Σεπτέμβριο και λήξη το Φεβρουάριο.
Οι απολαβές ορίζονται από δεδουλεμένες ώρες και όχι από κάποιον σταθερό μισθό, αλλά μέχρι και σήμερα δεν μου έχουν καταβάλει ούτε 1 ευρώ από τη μέρα που άρχισα να δουλεύω.

Είμαι αποφασισμένος να κάνω επίσχεση εργασίας, ωστόσο θέλω και να σταματήσω να δουλεύω εκεί, λόγω της απαράδεκτης αλαζονικής συμπεριφοράς του διευθυντή (δεν είναι εργοδότης μου) αλλά και για το γεγονός ότι μου έχει αναθέσει πολλές φορές εργασίες που δεν ορίζονται από τα καθήκοντά μου ή που είναι πρακτικά ή χρονικά αδύνατες να γίνουν.

Είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσετε να κάνω επίσχεση, απλά θα ήθελα επίσης να μου πείτε αν πιστεύετε ότι θα πρέπει να γίνει ανεπίσημα ή επίσημα και μια διευκρίνηση αν το ποσό που θα πρέπει να γράψω ως ωφειλούμενο είναι χωρίς ή με κρατήσεις φόρους κλπ.

Επίσης, πως θα μπορούσα να σταματήσω να εργάζομαι εκεί εφόσον πάρω όλα όσα μου χρωστάνε; Επειδή νομίζω ότι άλλο είναι η σύμβαση έργού, άλλη η σύμβασης εργασίας κλπ και στην πρώτη περίπτωση νομίζω πως δε μπορώ να δηλώσω παραίτηση εκτός αν νομίζω λάθος. Μπορώ ωστόσο να αποδεσμευθώ από τη δουλειά λόγω της συμπεριφοράς του διευθυντή; Μπορεί να γίνει και αυτό ανεπίσημα με μια επιστολή στον εργοδότη ή μόνο με επίσημη καταγγελία;

Ζητώ συγνώμη αν έχω πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Απλήρωτος από σύμβαση έργου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλήρωτος από σύμβαση έργου   Απλήρωτος από σύμβαση έργου EmptyΠεμ Δεκ 20, 2012 2:38 am

Καλησπέρα σας,
λυπάμαι για την καθυστέρηση να σας απαντήσω κατ΄αρχάς.
Λοιπόν, επειδή είναι πολύ σύνηθες να βαπτίζουμε σύμβαση έργου τα πάντα, να σας πω το εξής: Αν η δουλειά σας είναι να κάνετε μία κατασκευή, μία μελέτη, κάτι τέλος πάντων που έχει αρχή μέση και ΤΕΛΟΣ, ορθά έχετε σύμβαση έργου. Επειδή όως έχω τη βάσιμη υποψία ότι παρέχετε κανονική εργασία και το "σύμβαση έργου" είναι εικονικό, να πάτε στο ΙΚΑ της περιοχής σας να κάνετε καταγγελία καθώς και στην Επιθεώρηση Εργασίας. Εννοείται ότι μπορείτε να κάνετε επίσχεση εφόσον είστε απλήρωτος από την αρχή. Τώρα παραίτηση/ καταγγελία της σύμβασης μπορείτε έτσι κι αλλιώς να κάνετε ειδικά εφόσον υπάρχει σπουδαίος λόγος, ήτοι η μη καταβολή των οφειλόμενων ποσών. Καλύτερα να τη στείλετε εξωδίκως με δικαστικό επιμελητή πιστεύω την επιστολή. Μπορείτε να αναγράψετε είτε τα καθαρά ή ατα μικτά.
Στην Επιθεώρηση πάντως να πάτε σίγουρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
 
Απλήρωτος από σύμβαση έργου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Επιχειρησιακη συμβαση
» Συλλογική Σύμβαση Εργασίας
» Mε συμβαση αοριστου, ταμειο?
» Εγκυμοσυνη και συμβαση εργασιασ ορισμενου χρόνου
» ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Λειτουργία σύμβασης εργασίας και επιπλοκές-
Μετάβαση σε: