Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Ανασφάλιστη εργασία

Πήγαινε κάτω 
+2
EryG
jackdaniels
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
jackdaniels
New member
New member
jackdaniels


Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2012

Ανασφάλιστη εργασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ανασφάλιστη εργασία   Ανασφάλιστη εργασία EmptyΤρι Δεκ 04, 2012 1:22 am

Καλησπέρα. Δούλευα μέχρι πριν λίγες μέρες ανασφάλιστος σε μια εταιρεία. Δεν έχω πάρει τους μισθούς των τελευταίων μηνών καθώς και κάποιες υπερωρίες προηγούμενων χρόνων. Η εταιρεία πρόκειται να περάσει σε εκκαθάριση και λήξη. Ο εργοδότης δεν φαίνεται διατεθειμένος να μας δώσει τα δεδουλευμένα. Άκουσα ότι αν γίνει η εκκαθάριση και λήξη της εταιρείας χάνονται τα λεφτά μας και ότι ο μόνος τρόπος να τα κατοχυρώσουμε είναι να κάνουμε αγωγή πριν όμως την εκκαθάριση της εταιρείας. Γνωρίζετε με ποιον τρόπο μπορώ να κατοχυρώσω τα δεδουλευμένα μου? Το κόστος της αγωγής μήπως θα είναι πολύ μεγαλύτερο από τα λεφτά που μου χρωστάνε (1500 €)? Το ότι δούλευα σαν ανασφάλιστος και δεν φαίνομαι πουθενά στην εταιρεία σαν υπάλληλός της θα αποτελέσει εμπόδιο στις όποιες διαδικασίες κάνω για να διεκδικήσω τα δεδουλευμένα μου? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Ανασφάλιστη εργασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφάλιστη εργασία   Ανασφάλιστη εργασία EmptyΤετ Δεκ 05, 2012 7:44 am

Καλησπέρα σας!
Κατ' αρχήν θα πάτε οπωσδήποτε στο ΙΚΑ και θα κάνετε καταγγελία, θα τους πείτε ότι επίκειται να κλείσει η εταιρεία μήπως και επισπεύσουν τις διαδικασίες και παράλληλα θα πάτε στην Επιθεώρηση Εργασίας όπου θα ζητήσετε να ασκηθεί ποινική δίωξη για μη καταβολή δεδουλευμένων. Κατά δεύτερον, δεν είναι απόλυτο ότι θα χαθούν τα χρήματά σας. Έχει να κάνει με το αν η εταιρεία έχει περιουσιακά στοιχεία και σε πόσους και ποιους χρωστά. Συχνά όμως συμβαίνει αυτό που αναφέρετε, να χάνουν οι εργαζόμενοι τα χρήματά τους. Το ορθότερο θα ήταν σε συνεργασία με άλλους εργαζομένους να κάνατε ασφαλιστικά μέτρα ώστε να μην επέλθει αλλαγή στην κατάσταση της εταιρείας έως ότου εξοφληθείτε ή πάρετε έστω ένα μέρος από τα οφειλόμενα. Να κάνετε μόνος σας διαδικασίες δηλαδή ασφαλιστικά μέτρα και/ή Αγωγή μπορείτε φυσικά αλλά πράγματι το τελικό κόστος ενδέχεται να ισοσκελίσει τα οφειλόμενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
peterr13
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 08/10/2012

Ανασφάλιστη εργασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφάλιστη εργασία   Ανασφάλιστη εργασία EmptyΤετ Δεκ 05, 2012 4:19 pm

Καλημερα κυρια eryg!Καλ ειστε?Καλες γιορτες να εχετε Smile !Δουλευω απο τελη νοεμβριου του 2011 μεχρι και τωρα που σας μιλαω.Δεν ειχα ξανα ειχα ενσημα διοτι σπουδαζα ( 24 ετων),επειδη το αγνοησα μεχρι πριν κανα μηνα δεν ειχα βγαλει αριθμο μητρωου ικα..πηγα κατοπιν εντολης της εταιρειας να βγαλω μαζι με την βεβαιωση εργοδοτη κατα χειρας γιατι οπως μου ειπαν απο το λογιστηριο ηταν επειγον ωστε να μ βαλουν τα ενσημα μεσα γιατι οπως μου ειπε ενας υπαλληλος η εταιρεια πρεπει να ειναι κατοχυρωμενη.Μεχρι εδω ολα καλα,ομως οταν πηγα στον υπαλληλο του ικα κ τ ειπα να μ εκτυπωσει τα ενσημα στο κομπιουτερ για να δει τα ενσημα ο αλλος ο υπαλληλος και να βγω απο προστατευομενο μελος και να ανοιξω ατομικο βιβλιαριο υγειας.Ομως ειδα εκπληκτος οτι φαινονται ενσημα απο τον απριλιο του 2012 και ρωταω οι αλλοι 4 μηνες θελουν να τους κανουν αβαβα?Και ενα αλλο εκει στο χαρτι που λεει αποδοχεσ 668,74 ευρω και 301 ασφαλιστικες εισφορες τι ειναι?μπορειτε να μ το εξηγεισετε λιγο?Σας ευχαριστω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Ανασφάλιστη εργασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφάλιστη εργασία   Ανασφάλιστη εργασία EmptyΤετ Δεκ 05, 2012 7:53 pm

Καλησπέρα!
Ασφαλιστικές εισφορές είναι τα ένσημ και αποδοχές ο μισθός, αν αυτό με ρωτάτε και κατάλαβα καλά. Για το άλλο, όντως υπάρχει θέμα και θα πρέπει να τους πείτε να το τακτοποιήσουν άμεσα για να μη χρειαστεί να κάνετε καταγγελία στο ΙΚΑ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
LFC21
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2013

Ανασφάλιστη εργασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφάλιστη εργασία   Ανασφάλιστη εργασία EmptyΠεμ Ιαν 17, 2013 5:07 am

Καλησπέρα, καλή χρονιά. Έτυχε να δω αυτό το Forum τυχαία ψάχνοντας κάποιον να με βοηθήσει μιας και δεν γνωρίζω από αυτά. Δούλευα σερβιτόρος σε ένα μαγαζί στο οποίο μου είπαν ότι θα αργούσαν να με πληρώσουν (3-4 εβδομάδες) αλλά λόγω ανάγκης συμφώνησα. Δούλευα περίπου 3-4 μήνες πάντα ανασφάλιστος και δεν φαινόμουν πουθενά. Ζητούσα χρήματα αλλά συνεχώς το ανέβαλαν μέχρι που αγανάκτησα και σταμάτησα χωρίς να μου έχουν δώσει τίποτα. Τώρα πηγαίνω συχνά πυκνά να ζητήσω τα δεδουλευμένα αλλά κάθε φορά η ίδια δικαιολογία (ότι δεν έχει δουλειά το μαγαζί). Έχει περάσει περίπου ένας χρόνος από όταν σταμάτησα την δουλεία. Ήθελα να σας ρωτήσω εάν μπορώ να κάνω κάτι διότι το ποσό που μου χρωστάνε είναι αρκετά μεγάλο. Περίπου 1000 ευρώ και δεν έχω χρήματα να πληρώσω την σχολή μου και θα αναγκαστώ να την διακόψω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Ανασφάλιστη εργασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφάλιστη εργασία   Ανασφάλιστη εργασία EmptyΠεμ Ιαν 17, 2013 5:34 am

Καλησπέρα σας,
άμεσα θα πάτε στο ΙΚΑ. Δεν σας αφορά αν έχουν δουλειά ή όχι. Λέω άμεσα επειδή υπάρχει προθεσμία 1 έτους για να κάνει κανείς καταγγελία για ανασφάλιστη εργασία. Παράλληλα θα κάνετε καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας. Όλα αυτά δεν έχουν κόστος και ειδικά αν μπορείτε να καλέσετε κάποιον για μάρτυρα ότι πράγματι εργαζόσασταν εκεί, πιστεύω θα δικαιωθείτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
ginavd
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2013

Ανασφάλιστη εργασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφάλιστη εργασία   Ανασφάλιστη εργασία EmptyΠαρ Ιουλ 05, 2013 7:12 am

Καλησπέρα. θα ηθελα να ρωτήσω και γω κάποια πράγματα για μια φιλη μου .
Δούλευε στο Spa ενος ξενοδοχείου στην Κω μέχρι πριν λίγες μέρες. Ήταν ενάμιση μήνα εκεί χωρίς ένσημα χωρίς σύμβαση και να κάνει πρόσληψη . Τίποτα.
Η εταιρία του Spa έχει έδρα στην Κύπρο και αυτός που την έχει ενώ ζητούσε τοσο καίρο η κοπέλα να επικοινωνήσει μαζί του ώστε να μιλίσουν για την πρόσληψη της που δεν είχε γίνει ακόμη αυτός άφαντος. και τελικά μεταβίβασε μέσω της Spa manager στην Κω στην φίλη μου πως απολύεται χωρίς να δώσει ουσιαστικό λόγο.
Η κοπέλα έχει πάρει μονο το ένα τρίτο των χρημάτων της μόνο . Σκέφτεται να πάει στο ΙΚΑ να κανει καταγγελία αλλα δεν γνωρίζει τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσει . επίσης μου είπαν οτι πρέπει να περάσουν 2 μήνεσ για να κανει καταγγελια στο ίκα για τα ενσημά της . ισχύει αυτό?. δεν εχει αποδεικτικά στοιχεία γραπτά οτι δούλεψε εκεί αλλα υπάρχει ενα παιδί που δούλευε μαζι της στο ξενοδοχείο και είναι διατεθιμένος να παει για μάρτυρας, ο οποίος μαλλον και αυτόσ χωρίς ενσημα ήταν . επίσης η κοπέλα πιεζεται χρονικα γιατί αυριο το βράδυ παει Σαντορίνη για δουλειά μπας και εχει μια καλύτερη τύχη εκεί. ευχαριστώ προκαταβολικα για όποια πληροφορια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Ανασφάλιστη εργασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφάλιστη εργασία   Ανασφάλιστη εργασία EmptyΠαρ Ιουλ 05, 2013 4:13 pm

Έστω κι ένας μάρτυρας μπορεί να βοηθήσει. Καλό είναι να βρει και οποιοδήποτε άλλο αποδεικτικό στοιχείο ότι εργαζόταν εκεί π.χ. κάποιον πελάτη. Άμεσα θα πάει στο ΙΚΑ εφόσον θα φύγει και παράλληλα στην Επιθεώρηση Εργασίας. Η διαδικασία είναι απλή, συμπληρώνει το έντυπο της καταγγελίας και στις δύο υπηρεσίες. Θα τη βοηθήσουν και οι υπάλληλοι εκεί, αλλά δεν είναι κάτι δύσκολο. Σκεφτείτε ότι κάθε μέρα παραλαμβάνονται τέτοιες καταγγελίες, οπότε είναι διαδικασία ρουτίνας. Μετά θα καλέσουν τον εργοδότη και την κοπέλα για συζήτηση. Στους τρεις μήνες ο εργοδότης υποβάλλει τη λεγόμενη ΑΠΔ στην οποία "περνούν" και τα ένσημα, οπότε μπορεί να την ασφαλίσει και απλά να μη "φαίνεται" ακόμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
kostasgol
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2013

Ανασφάλιστη εργασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφάλιστη εργασία   Ανασφάλιστη εργασία EmptyΤρι Σεπ 10, 2013 9:11 pm

καλησπερα σε ολους!δουλευω απο 16/2/2010 εως σημερα στον ιδιο εργοδοτη με τραβηξε πολυ στο θεμα της προσληψης και τελικα μου κολλησε τον 6 η τον 7/2011 τωρα που με απολυει μπορω να διεκδικησω τα χαμενα ενσυμα?ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Ανασφάλιστη εργασία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφάλιστη εργασία   Ανασφάλιστη εργασία EmptyΤετ Σεπ 11, 2013 3:47 am

Καλησπέρα σας!
Φυσικά και μπορείτε. Μέχρι ένα χρόνο μετά την ημερομηνία παραίτησης ή απόλυσης μπορεί κανείς να κάνει καταγγελία στο ΙΚΑ και επιλαμβάνονται αυτοί. Καλό είναι να έχετε "πρόχειρο" και κάποιο μάρτυρα για να πιστοποιήσει τα όσα αναφέρετε. Καλή επιτυχία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
 
Ανασφάλιστη εργασία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω
» εκ περιτροπησ εργασία
» Aνασφαλιστη εργασια.
» ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΠΟΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
» ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ Κ ΜΙΣΘΟΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Απολύσεις, διαδικασία και αποζημίωση-
Μετάβαση σε: