Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 αποφαση δικαστηριου για απολυση

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤετ Οκτ 17, 2012 11:38 pm

απολυθηκα 12/2011 μετα απο προειδοποιηση 5 μηνων.Δεν μου εδωσε αποζημιωση απολυσης πηγα στην επιθεωρηση εργασιας εκανα καταγγελια και μετα σε δικηγορο.Καναμε αιτηση ασφαλιστικων μετρων και κερδισαμε οριστηκε δικαστηριο για μισθους υπηρημεριας το καλοκαιρι βγαινει αποφαση και τον δικαζει να πληρωνει μισθους ολο 2012 και με αναδρομικη ισχυ απο αρχες 2012.Αυτος μεχρι τωρα δεν εχει δωσει τιποτα ενα μηνα τωρα που πηρε την αποφαση τι δικαιωματα εχει και τι μπορει να κανει ακομα.Εγω πως μπορω να τον πιεσω να παρω τα λεφτα μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΠαρ Οκτ 19, 2012 4:11 am

Καλησπέρα σας!
Αν επιτρέπεται για ποιο λόγο κάνατε ασφαλιστικά; Σας ρωτώ επειδή αν κάνατε π.χ. ασφαλιστικά μέτρα για συντηρητική, όπως λέγεται, κατάσχεση, κερδίσατε και έχετε βρει περιουσιακά στοιχεία, έχει καλώς.
Αν όχι, απόγραφο έχετε κοινοποιήσει ή μόνο την απόφαση; Ρωτώ επειδή με το απόγραφο ξεκινά η διαδικασία αναγκαστικής εκτέλεσης. Αν πρόκειται για ομόρρυθμη εταιρεία π.χ. ή ατομική επιχείρηση, κινείστε και προσωπικά εναντίον του εργοδότη σας και μπορείτε να κατασχέσετε και προσωπικά περιουσιακά του στοιχεία, αν όχι και πρόκειται για ΑΕ ή ΕΠΕ είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Στην Επιθεώρηση ζητήσατε να ασκηθεί ποινική δίωξη εναντίον του; Φαντάζομαι πως ναι, οπότε είναι ένα καλό μέσο πίεσης.
Σε γενικές γραμμές, μόνο με κατάσχεση μπορεί κανείς να πιέσει αν υπάρχουν περιουσικά στοιχεία φυσικά. Ενέχει κόστος αυτό αλλά αν τα περιουσιακά στοιχεία είναι αξιόλογα αξίζει τον κόπο.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την EryG στις Σαβ Οκτ 20, 2012 2:47 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΠαρ Οκτ 19, 2012 7:01 pm

Τα ασφαλιστικα εγιναν για συντηρητικη ετσι γραφουν τα χαρτια γιατι περασαν οι μερες δεν εδινε αποζημιωση αυτη που ελεγε ο νομος αλλα αυτη που ηθελε αυτος, υποψην δηλωνε μικροτερο μισθο στο ικα απο τον κανονικο αρα με αυτον εβγαλε αποζημιωση ετσι κινηθηκαμε για να βγαλουμε ακυρη τη απολυση,την βγαλαμε και μας επιδικασε και μισθους υπερημεριας.Η εταιρια ειναι Ο.Ε, ξερετε να μου πειτε αν κανω απογραφο εχει το δικαιωμα να κανει αναστολη ,ανακοπη ή οπως το λενε δεν ξερω της αποφασης του δικαστηριου και να με τραβηξει για πολυ χρονο ακομα μεχρι να τελειωσει αυτο.Υπαρχει χρονικο περιθωριο μετα απο την εκδοση της αποφασης ή απο την ημερα που την κοινοποιησα σε αυτον για να μου απαντησει; Ειναι τωρα 15 ημερες ημερολογιακες απο την κοινοποιηση και περιπου 20-22 απο την ημερα που την πηρα απο τα δικαστηρια. Ευχαριστω πολυ για ολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΣαβ Οκτ 20, 2012 4:02 am

Ναι, μπορεί με κάποια αφορμή να κάνει ανακοπές ακόμη και στο στάδιο του πλειστηριασμού. Και βάσιμες να μην είναι τη "δουλειά τους" την κάνουν, να επιτύχουν, δηλαδή, καθυστέρηση της διαδικασίας. Χρονικό περιθώριο με την έννοια που λέτε δεν υπάρχει. Αλλά άπαξ και κοινοποιείται απόφαση έχει ο άλλος έναν μήνα για να κάνει Έφεση. Αν περάσει άπρακτη η προθεσμία της Έφεσης μπορείτε να ξεκινήσετε εκτέλεση (κατάσχεση κ.λπ.) και να ξεκινήσουν κι εκείνοι τις ανακοπές. Δεν το βλέπω σκόπιμο επειδή όλα αυτά έχουν κόστος και φαντάζομαι δεν θα θελήσει να πληρώσει τελικά τα όσα σας οφείλει σε δικηγόρους. Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει όπως νομίζει. Αν πάντως περάσει η προθεσμία της Έφεσης, δεν έχει κάνει, βγάλετε απόγραφο και το κοινοποιήσετε έχει προθεσμία 3 ημέρες να σας πληρώσει πριν ξεκινήσετε τις κατασχέσεις. Το ίδιο ισχύει και για την προσωρινή εκτέλεση όπου μπορεί κανείς να κοινοποιήσει απόγραφο άμεσα και πριν τις 30 ημέρες δηλαδή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΣαβ Οκτ 20, 2012 4:27 am

Εχει φτασει στο επιπεδο που προτιμαει να τα δωσει στα δικαστηρια παρα σε μενα, σημερα εμαθα πως θα αλλαξει δικηγορο ξανα, αυτος ειναι ο τρτος για την ιδια υποθεση.Ειναι απο τους εργοδοτες που θεωρουν οτι δεν μπορω να εχω δικαιωμα να διεκδικησω τα δεδουλευμενα μου αλλα και απο την αλλη τι δικαιοσυνη ειναι αυτη που σου δινει μια αποφαση σε δικαιωνει και μετα δεν υπαρχει τροπος να πληρωθεις ειδικα στις εποχες που ζουμε και ανεργη και αφραγκη. Αν δεν εχω την οικονομικη ευχερια να συνεχισω τις διαδικασιες που μου λετε τα εχασα ολα; Του τα χαριζω; Ειναι περιπου 50.000. Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΣαβ Οκτ 20, 2012 6:58 am

Δεν χάνετε κάτι, τηρουμένων των αναλογιών βέβαια. Αν δεν έχετε χρήματα, όταν έχετε μπορείτε να το κυνηγήσετε περισσότερο. Πάντως δεν έχετε άδικο, πρέπει κανείς να "επενδύσει" για να μπορέσει να πάρει τα χρήματά του. Μάλιστα σήμερα με την κρίση παρατηρείται και το επιπλέον κακό φαινόμενο να βρίσκει κανείς περιουσιακά στοιχεία, να κάνει κατάσχεση και τα συναφή και όταν φτάνει το ακίνητο σε πλειστηριασμό να μην εμφανίζονται πλειοδότες! Δυστυχώς μ' αυτά και μ' εκείνα έχω υπόθεση από το 2003 και δεν έχει κατορθώσει η ενάγουσα να πάρει χρήματα... Υπομονή, μόνο αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤρι Νοε 06, 2012 10:45 pm

Γεια σας,εχω νεωτερα τωρα ζηταει να κλεισουμε εξωδικαστικα την υποθεση, βεβαια κατι εκοψα κατι προσπαθει να ανεβασει εκεινος και ακομα λυση δεν εχει βρεθει. Εμαθα προσφατα οτι και αλλοι θα ξεκινησουν εναντιον του κατασχεσεις δεν ξερω περισσοτερα.Τα χρηματα για τα οποια συζηταμε προτεινει, αυτος να δωσει καποια σε μετρητα και τα αλλα σε επιταγες, 2 τριμηνες.Το μοιρασμα ειναι περιπου 50/50.Ποια ειναι η γνωμη σας, εγω φοβαμαι λιγο το θεμα με τις επιταγες ετσι οπως ειναι η κατασταση σημερα κι αν ερθει η μερα και ειναι ακαλυπτες τι κανω;Ξεχασα να σας πω οτι δεν προκειται να αποσυρω την αγωγη μεχρι την εξοφληση μου. Αν δεν πληρωθουν οι επιταγες τα ποσα τους πανε μαζι με τα υπολοιπα στην τακτικη αγωγη ή οχι;Υπαρχει μηπως καποιος τροπος να ειμαι πιο σιγουρη με τις επιταγες π.χ να ειναι τραπεζικες; Παντως μεχρι τωρα με αυτα που μου εχετε πει με εχετε βοηθησει αρκετα.Ευχαριστω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤρι Νοε 06, 2012 11:11 pm

Καλησπέρα σας
δυστυχώς κανείς δεν είναι στο μυαλό του εργοδότη σας για να καταλάβει τι σκοπιμότητα έχουν οι κινήσεις του αυτές. Μπορεί να είναι "αθώες" μπορεί και όχι. Τραπεζικές επιταγές, δεν το συζητώ, είναι η καλύτερη από τις επιλογές. Συναλλαγματικές να μη δεχθείτε. Επιταγή ακάλυπτη επιφέρει αν μη τι άλλο και ποινικές κυρώσεις οπότε το σκέφεται κανείς δύο φορές. Μπορείτε να του πείτε ότι θα περιμένετε και όταν εξοφλήσει πλήρως θα σταματήσετε τις διαδικασίες. Καλό πάντως είναι να μιλήσετε και με το δικηγόρο σας επειδή μπορεί να έχει κατά νου κάποια στρατηγική και τα όσα σας λέω εγώ να μη συνάδουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΠαρ Νοε 09, 2012 10:13 pm

Καλησπερα σας
Καλα μου το λετε για το μυαλο του αλλα εχω φτασει στο σημειο να πιστευω οτι δεν υπαρχει κι αυτο.Σημερα μου ανακοινωθηκε οτι θα μου δωσει τους μισθους θπερημεριας μεχρι τωρα ολο το ποσο και σε λιγες μερες θα μου ζητησει να γυρισω στη δουλεια.SOS ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ; Δικηγορο εχω
αλλα εδω που ζω ειναι μια επαρχιακη κωμοπολη και δεν υπαρχει και η καλυτερη εξιδικευση οσο αφορα τα εργασιακα και πραγματικα εχω αρχισει να φοβαμαι το τι θα ξημερωσει πλεον.Μπορειτε να μου πειτε πως γινονται ολα αυτα, με τι διαδικασιες ,υπαρχει φοβος να με παρει πισω και να ξανακανει απολυση απο τη στιγμη που το δικαστηριο εβγαλε ακυρη την ποηγουμενη,μπορει να περναει ο μηνας και να με αφηνει απληρωτη,να μου κανει τη ζωη κολαση για να αναγκαστω να φυγω μονη μου. Πως χειριζεται καποιος ολη αυτη την παρανοια; Ανυπομονω για τη βοηθεια σας.
Υ.Γ ισχυει αυτο που μου ειπαν οτι πρεπει να μου στειλει χαρτι με κλητηρα για να γυρισω πισω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΣαβ Νοε 10, 2012 1:02 am

Καλησπέρα σας,
ο δικηγόρος σας το έχει χειριστεί άριστα το όλο θέμα, μην ανησυχείτε. Όταν σας ζητηθεί να επιστρέψετε μπορείτε να πάτε, δεν είστε υποχρεωμένη φυσικά, εκείνος είναι να σας δεχθεί πίσω. Επίσης μπορεί κάλλιστα να σας απολύσει, κανονικά αυτή τη φορά. Το σενάριο να σας αναγκάσει να παραιτηθείτε δεν το αποκλείω, είναι σύνηθες δυστυχώς. Το θετικό είναι πως ακριβώς επειδή υπάρχει "προηγούμενο" στις σχέσεις σας, η συμπεριφορά του μπορεί να θεωρηθεί πιο εύκολα καταχρηστική. Επίσης αν δεν σας πληρώνει πχ η Επιθεώρηση Εργασίας θα είναι πιο "υποψιασμένη". Με λίγα λόγια δεν είναι εις βάρος σας η κατάσταση, όσο κι αν μπορεί να φαίνεται έτσι επιφανειακά. Δε χρειάζεται να σας στείλει χαρτί. Αν θέλετε να πάτε (με την επιφύλαξη να ορίζει κάτι διαφορετικό η δικαστική απόφαση) μπορείτε ανά πάσα στιγμή να εμφανιστείτε για δουλειά. Αν όχι απλά δεν πάτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤρι Νοε 20, 2012 12:05 am

Καλησπερα σας,
Εχει περασει μια εβδομαδα απο την προηγουμενη φορα που μιλησαμε κι ομως δεν εχω τιποτα νεωτερο, ειπε μια κουβεντα και μετα κενο.Τι γινετε τωρα; Ειμαι πολυ μπερδεμενη,νευριασμενη,
ετσι μου ερχεται να παω στην επιχειρηση και να γινει της τρελλης και απο την αλλη δεν θελω να πεσω σε αυτο το επιπεδο.Επειτα ειναι και το οτι αν εκδηλωθω περιεργα θα καταλαβει οτι ζοριζομαι πολυ οικονομικα και θα το τραβηξει πιστευω περισσοτερο ετσι δεν ειναι; Παντως οπου και να πω τι μου συμβαινει τους φαινετε τρελλο,γιατι υπαρχει και το προβλημα που δεν μπορω να βρω δουλεια απο τη στιγμη που το δικαστηριο εβγαλε ακυρη την απολυση μου(το μερος ειναι μικρο και δεν μπορω ουτε μαυρα να δουλεψω γιατι θα το μαθει και θα χασω τα παντα) και εργαζομενη και απληρωτη!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤρι Νοε 20, 2012 1:45 am

Καλησπέρα σας,
θα εμφανιστείτε κανονικά για εργασία αν σας ενδιαφέρει να συνεχίσετε να εργάζεστε εκεί. Αν όχι μπορείτε να εργαστείτε κανονικά αλλού. Έχετε κερδίσει μισθούς υπερημερίας που αφορούν το προηγούμενο χρονικό διάστημα όχι το μέλλον οπότε δεν υπάρχει κάτι να χάσετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤρι Νοε 20, 2012 3:21 am

Ευχαριστω πολυ, αλλα οι μισθοι ειναι απο αρχες του 2012 εως αρχες του 2013 αυτο δεν μου δημιουργει προβλημα;
Οσο το να γυρισω πισω δεν με ενδιαφερει και πολυ αλλα αν δεν εχω αλλη επιλογη θα το κανω τα πραγματα ειναι ζορικα με δυο παιδια και μονη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤρι Νοε 20, 2012 4:33 am

Αν είναι έτσι, είναι ένα θέμα επειδή θεωρητικά πρέπει να πάτε και να πάρετε πλέον κανονικούς μισθούς όχι υπερημερίας. Πρέπει να "πέρασε στα ψιλά" αυτό, να μην το είδε η άλλη πλευρά και ο δικαστής, τι να πω. Μην το αναφέρετε καθόλου, αλλά για καλό και για κακό δεν εμφανίζεστε για δουλειά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤρι Νοε 20, 2012 4:58 am

Δεν καταλαβαινω ετσι που μου το λετε, που μπερδευει το πραγμα; Δηλαδη επρεπε να εχω γυρισει στη δουλεια απο την ημερα που βγηκε η αποφαση η οποια ελεγε οτι ειναι ακυρη η απολυση λογω μη καταβολης αποζημιωσεως και οτι οριζει μισθους υπερημεριας οπως ειπα πριν με τελευταιους το 2013 λογω που πιθανολογειται μεχρι τοτε να εχει γινει και η τακτικη δικασιμος(ετσι περιπου τα γραφει) και να εχει βγει αποφαση για την αγωγη που του εχω κανει για υπερωριες και για διαφορες στο ΙΚΑ,για δεδουλευμενα που μου χρωσταει χρονια τωρα.Υπαρχει καποιος τροπος αδω που εφτασα να μου τη φερει ξαφνικα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤρι Νοε 20, 2012 6:28 am

Έτσι γράφεται στις Αγωγές αυτού του είδους, ναι. Αυτό είναι το αίτημα. Η λογική λέεο να πει το δικαστήριο "οκ, δίνω μισθούς υπερημερίας μέχρι την πραγματική δικάσιμο όι την πιθανολογούμενη πλέον. Δεν έγινε έτσι, κακό για σας δεν είναι. Σϊγουρα πάντως θα "σήκωνε" Έφεση για τους άλλους. Εσείς αν θέλετε πηγαινετε για δουλειά, αν δε θέλετε δεν πάτε, περισσότερο το να πάτε σχετίζεται μα το να περάσει η προθεσμία Έφεσης. Αν έχει περάσει μήνας από τότε που έλαβε την απόφαση και δεν έκανε Έφεση όλα καλά κοινώς και δε χάνετε τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΔευ Νοε 26, 2012 2:03 am

Καλησπερα,
Τιποτα νεωτερο σαν να μην υπαρχει αυτη η υποθεση απο τη μερια του ,παντως εγω την Τριτη δινω οκ για να ξεκινησουν και θυμαμαι που μου γραψατε οτι δεν συμφερει οικονομικα αλλα δεν εχω αλλη επιλογη πια. Ερχονται γιορτες τι θα κανω; Μου ειπατε παλαιοτερα οτι μολις λαβει αυτα τα χαρτια θα ξεκινισει αναστολες,μια τετοια περιπτωση με την εμπειρια που εχετε ποσο χρονο περνει πανω-κατω; Προσπαθω να βαλω ενα χρονοδιαγραμμα οσο αυτο ειναι δυνατον τωρα με τις απεργιες γιατι κατι μου ειπαν για δουλεια με τον νεο ετος αλλα τι να συζητησω οταν απο την προηγουμενη δεν ειμαι τυπικα απολυμενη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΔευ Νοε 26, 2012 3:44 am

Έτσι όπως είναι η κατάσταση στις μέρες μας με τις διαρκείς στάσεις και απεργίες δεν μπορώ δυστθυχώς να κάνω εκτίμηση χρόνου. Όντως δε συμφέρει οικονομικά αλλά αν δε γίνεται αλλιώς προχωρήστε κανονικά. Να σας επαναλάβω μόνο πως εσείς μπορείτε να εργαστείτε κανονικά. Αν το μάθει ο εργοδότης σας και για το λόγο αυτό σας κάνει εκείνος πλέον Αγωγή ή αναστολές ή ό,τι άλλο είναι κάτι που ενδέχεται να συμβεί αλλά δεν το βλέπω πιθανό. Ειδικά αν έχει περάσει η προθεσμία Έφεσης είστε σε καλό δρόμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΔευ Δεκ 10, 2012 11:17 pm

Καλησπερα σας,
Τελικα αποφασισε να δωσει τα χρηματα αλλα δεν ξερω αν η προταση ειναι καλη, φοβαμαι οτι αν συμφωνησω στο τελος θα βγω χαμενη. Τα πραγματα εχουν ως εξης: Λεει να μου δωσει τωρα μετρητα ,λιγοτερα απο τα μισα,ενα καλο ποσο σε ενα μηνα(πες 4 μισθους) και τα υπολοιπα πανε ανα δυο μηνες λιγα λιγα και φτανουμε μεσα καλοκαιρι ολα βεβαια μετρητα. Εγω γιατι φοβαμαι οτι θα παρω μονο τα πρωτα και τιποτα αλλο; Σημειωτεον οτι το ποσο αυτο(ΤΟ ΠΡΩΤΟ) δεν ειναι καν η αποζημιωση μου βαση νομου.Το ρισκαρω; Ολα αυτα βεβαια τα τσεκαρει η δικηγορος μου,για να εχω καλυψη. Τι λετε εσεις για αυτα; Κι αν ερχεται καθε φορα και μου λεει δεν εχω τωρα η περιμενε λιγο η στην τελικη δεν ξαναδινω, δεν ειναι πολυς ο χρονος αποπληρωμης;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤρι Δεκ 11, 2012 8:26 am

Δυστυχώς αυτή είναι μία απόφαση που θα πρέπει να πάρετε μόνη σας. Κάποτε είχα μία παρεμφερή περίπτωση όπου η άλλη πλευρά θα πλήρωνε την πελάτισσά μου ένα μικρό σχετικά ποσό/μήνα για πάνω από 36 μήνες και μετά από σκέψεις απορρίψαμε την πρόταση ακριβώς επειδή πιστέψαμε ότι θα είναι χρονοβόρο και δεν θα πάρουμε τίποτα. Ε, έχουν περάσει 5 χρόνια και ακόμη περιμένουμε ενώ ίσως αν είχαμε δεχτεί να είχαμε εισπράξει κάποιο ποσό. Όλα είναι σχετικά κοινώς. Προσωπικά πιστεύω πως μπορείτε να δεχτείτε και άλλωστε αν δεν πληρώνει η συμφωνία ακυρώνεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤρι Δεκ 11, 2012 1:27 pm

καλημερα,
Ευχαριστω για την βοηθεια αλλη μια φορα,μου δινει κουραγιο και ελπιδες η συζητηση μαζι σας.
Και εμεις αυτο σκεφτομαστε με τη δικηγορο που μιλησαμε χθες βραδυ, χωρις βεβαια να αποσυρουμε τιποτα απο ολα που εχουμε κερδισει μεχρι τωρα ουτε να διαγραφουν και αυτα που ειναι να γινουν στο μελλον(τακτικη αγωγη).
Τα παντα θα υπαρχουν μεχρι το τελος της αποπληρωμης αυτο δεν το διαπραγματευομαστε.
Ας ελπισουμε οτι θα ειναι καλο ετσι και αλλιως δεν εχουμε και τιποτα καλυτερο,ας μη μας φοβιζουν τα σημαδια που εχουμε οτι παει για κλεισιμο, να προλαβουμε και καταφερω να παρω τα λεφτα.
Θα σας ενημερωσω μεσα στις μερες τι εγινε τελικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤρι Δεκ 11, 2012 6:33 pm

Έτσι ακριβώς είναι. Πιστεύω ότι σε κάτι τέτοια αξίζει να λειτουργεί κανείς και λίγο με το ένστικτο. Αναμένω νεότερα, επλίζω ευχάριστα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΔευ Δεκ 24, 2012 10:41 pm

Καλες γιορτες παντα με χαρα και υγεια για σας και την οικογενεια σας.Σας ευχομαι οτι επιθυμητε να γινει πραγματικοτητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΤρι Δεκ 25, 2012 2:19 am

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και αντεύχομαι τα καλύτερα!
Ελπίζω να πήρατε την απόφαση που θα αποδειχθεί η σωστότερη! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  EmptyΠαρ Δεκ 28, 2012 10:10 pm

Γεια σας,
Ειπαμε οτι θα κλεισει αυτη η υποθεση αλλα δεν το βλεπω,τωρα εχουν συνταξει συμφωνητικο αυτοι με τους ορους και τις δοσεις πληρωμης.Μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε με απλα λογια τι μπορει να σημαινει η παρακατω παραγραφος που ειναι γραμμενη μεσα;
Συμφωνειται δε ρητως και ανεπιφυλακτως,διδεται και αναγνωριζεται απο τουδε το δικαιωμα στην εναγομενη να κατανειμει το ανωτερο ποσο συμβιβασμου στις εν γενει και πασης φυσεως αξιωσεις της εναγοντος εκ της ως ειρηται εργασιακης σχεσης, κατα την πληρη διακριτικη της ευχερεια, οποτε και εφοσον καταστει τουτο αναγκαιο ή/και απαιτηθει παρ' οιουδηποτε συναινουντος απο τουδε της εναγοντος στην τοιαυτη κατανομη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
αποφαση δικαστηριου για απολυση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ασθένεια και απόλυση
» ΑΠΟΛΥΣΗ-ΣΑΒΒΑΤΑ
» Απόλυση ανασφάλιστου εργαζομένου
» Απόλυση Χωρίς αποζημίωση
» Προσωπικά δεδομένα και απόλυση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Απολύσεις, διαδικασία και αποζημίωση-
Μετάβαση σε: