Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Συλλογική Σύμβαση Εργασίας

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikvals
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2010

Συλλογική Σύμβαση Εργασίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συλλογική Σύμβαση Εργασίας   Συλλογική Σύμβαση Εργασίας EmptyΣαβ Σεπ 11, 2010 6:32 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω για ένα ζήτημα το οποίο αφορά την εργασία μου.
Εργάζομαι σε βιομηχανία - εταιρία εκτύπωσης .Είμαι Διπλωματούχος Μηχανικός
Ηλεκτρολόγος.Η Πρόσληψη μου έγινε ως ηλεκτρολόγος. Η εταιρία μου πληρώνει
κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ.
Το ερώτημα μου είναι το εξής:.
Με ποια συλλογική σύμβαση εργασίας πρέπει να αμείβομαι.;
Ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση
Με χαιρετισμούς
Νικόλαος Βαλσάμης
e-mail: nikvals@in.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Συλλογική Σύμβαση Εργασίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογική Σύμβαση Εργασίας   Συλλογική Σύμβαση Εργασίας EmptyΣαβ Σεπ 11, 2010 7:40 pm

Καλημέρα σας,
εφόσον απασχολείστε με την ιδιότητά σας ως Μηχανικός Ηλεκτρολόγος τότε η Συλλογική Σϋμβαση (Διαιτητική Απόφαση για να είμαι ακριβής) που εφαρμόζεται στην περίπτωσή σας είναι αυτή http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=data&myid=96, η οποία μάλιστα έχει κηρυχθεί γενικώς υποχρεωτική, αφορά δηλαδή όλους τους εργαζομένους του κλάδου (ανεξάρτητα από τον αν είναι μέλη του συμβαλλόμενου σωματείου).
"Στις διατάξεις της παρούσας υπάγονται οι Διπλωματούχοι Μηχανικοί, απόφοιτοι Α.Ε.Ι., Πολυτεχνικών ή Πανεπιστημιακών Σχολών του εσωτερικού και των ισοτίμων με αυτές σχολών του εξωτερικού, όλων των ειδικοτήτων καθώς και οι πτυχιούχοι μηχανικοί απόφοιτοι ΤΕΙ συναφών ειδικοτήτων, οι οποίοι απασχολούνται στις βιομηχανικές επιχειρήσεις, οποιουδήποτε είδους, όλης της χώρας, είτε στην παραγωγική διαδικασία, είτε στον εμπορικό τομέα, είτε στη διοίκηση των επιχειρήσεων, με σχέση εξαρτημένης εργασίας και είναι μέλη του Συλλόγου Τεχνικών Επιστημόνων Βιομηχανίας (ΣΤΕΒ)."

"Πρόβλημα", αλλά άλλου είδους, δηλαδή με το ΤΣΜΕΔΕ, θα υπήρχε αν η εργασία σας δεν ήταν συναφής με την ιδιότητά σας ως Μηχανικού....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
nikvals
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2010

Συλλογική Σύμβαση Εργασίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογική Σύμβαση Εργασίας   Συλλογική Σύμβαση Εργασίας EmptyΣαβ Σεπ 11, 2010 8:05 pm

‘Όταν λέμε εφόσον απασχολείστε με την ιδιότητά σας ως Μηχανικός Ηλεκτρολόγος τι εννοούμε? Εργάζομαι στην τεχνική υπηρεσία - συντήρηση , παρακολούθηση λειτουργίας μηχανών και εγκαταστάσεων και αποκατάσταση βλαβών . Η εταιρία αξιοποιεί την άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος μου – έλεγχος και παρακολούθηση υποσταθμών μέσης τάσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikvals
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2010

Συλλογική Σύμβαση Εργασίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογική Σύμβαση Εργασίας   Συλλογική Σύμβαση Εργασίας EmptyΣαβ Σεπ 11, 2010 8:07 pm

Σας ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Συλλογική Σύμβαση Εργασίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συλλογική Σύμβαση Εργασίας   Συλλογική Σύμβαση Εργασίας EmptyΣαβ Σεπ 11, 2010 8:21 pm

Ωραία, εργάζεστε κανονικά με την ιδιότητά σας. Σας έκανα την επισήμανση επειδή αρκετές φορές μηχανικοί, υπαγόμενοι στο ΤΣΜΕΔΕ, απασχολούνται στα χαρτιά ως μηχανικοί, αλλά στην πράξη σε άσχετες ιδιότητες (υπάλληλος γραφείου π.χ.) οπότε δεν εφαρμόζεται η ΣΣΕ των μηχανικών και η εταιρεία θα πρέπει να τους ασφαλίζει στο ΙΚΑ, αλλά εσείς δεν ανήκετε στην κατηγορία αυτή.
Με εκτίμηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
 
Συλλογική Σύμβαση Εργασίας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εγκυμοσυνη και συμβαση εργασιασ ορισμενου χρόνου
» ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?
» Ωραριο εργασιας-μετακινηση
» Επιχειρησιακη συμβαση
» Απλήρωτος από σύμβαση έργου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Λειτουργία σύμβασης εργασίας και επιπλοκές-
Μετάβαση σε: