Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
helen11
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2014

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠαρ Απρ 04, 2014 7:57 pm

Καλησπέρα,
δουλεύω από το 2011 σε μια επιχείρηση με συμβάσεις ορισμένου χρόνου.
Από την αρχή μέχρι και τώρα μου έχουν κάνει 6συμβάσεις οι οποίες δεν είναι ακριβώς συνεχόμενες,αλλά όταν έληγε η μια μετά από δυο μέρες μου έφτιαχνε την καινουργια,παρ'όλο που εγώ δούλευα κανονικά αυτές τις δυο μέρες.
Ισχύει πως κανονικά έπρεπε να μου είχαν κάνει αορίστου χρόνου αι αν ναι μπορώ να το απαιτήσω?
Επιπλέον,δεν μου έχουν δώσει από το 2012-3 ημέρες άδεια και από το 2013-21 ημέρες (εννοείται ούτε του 2014 καμια). Σε αυτή τη περίπτωση ισχύει επίσης ότι μπορώ να τις απαιτήσω να μου τις πληρώσουν διπλά?
Και κάτι τελευταίο,η εταιρεία από οτι έχω καταλάβει πάει για λουκέτο τέλος απριλίου,τι μπορώ να κάνω για να μην χάσω τα λεφτά μου (μου χρωστάνε επίσης 2,5 μηνιάτικα εκτός της άδειας)και να τα παρω σε ευλογο χρονικό διάστημα.Τι με συμβουλεύετε?Αν τους κάνω καταγγελία που δεν μου έχουν δώσει την άδεια και που με έχουν με συμβάσεις ενώ από ότι έχω διαβάσει απαγορεύεται?Τι να κάνω. Παρεπιπτόντος διαβάζοντας το μήνυμα ενός μέλους μάλλον εργαζόμαστε στην ίδια εταιρεία και εκείνη την απέλυσαν και τις έδωσαν ακάλυπτη επιταγή.Σας παρακαλώ αν μπορείτε να με βοηθησετε,ο χρόνος με πιέζει να κάνω κάτι πριν κλείσουν και εξαφανιστούν όπως τόσοι άλλοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠαρ Απρ 04, 2014 8:21 pm

Τέτοιες καταστάσεις είναι δύσκολες, επειδή αν κάποιος αποφασίσει να βάλει λουκέτο και να εξαφανιστεί, θεωρητικά και πρακτικά μπορεί να το κάνει. Τόσα ακούμε. Το καλύτερο θα ήταν να μαζευτείτε όλοι οι εργαζόμενοι και να κάνετε ασφαλιστικά μέτρα εναντίον τη εταιρείας (συντηρητική κατάσχεση κατά προτίμηση). Έτσι κι αλλιώς πρέπει να κάνετε καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας και φυσικά στο ΙΚΑ αν οφείλονται ένσημα ή αν σας έδιναν χρήματα μαύρα. Έχετε δίκιο σε όσα αναφέρετε πάντως. Έτσι είναι και για την αορίστου χρόνου και για την άδεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
helen11
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2014

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠαρ Απρ 04, 2014 8:37 pm

Πήγα στο ΙΚΑ και πήρα κλειδάριθμο και έλεγξα τα ένσημα μου,μου έχουν καταβληθεί κανονικά-25 ενσημα κάθε μήνα μέχρι και 12/2013,μου είπαν πως τα επόμενα ακόμα δεν φαίνονται γιατί δεν έχουν περαστεί.Αυτό βέβαια μου κάνει εντύπωση όσον αφορά τις δύο μέρες που άφηνε κενές μεταξύ των συμβάσεων.Μαύρα δεν μου έδιναν.Απλά μου χρωστούν αρκετά και φοβάμαι πως θα τα χάσω.Από υπαλλήλους είμαστε ,όνο 2κοπέλες αυτή τη στιγμή και η άλλη κοπέλα λέει δεν θέλει να μπλέξει.Το αφήνει στη τύχη,ισως επειδή είναι λίγο καιρό στην εταιρεία.
Οπότε τι να κάνω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠαρ Απρ 04, 2014 8:58 pm

Θα πάτε Δευτέρα στην Επιθεώρηση Εργασίας και θα τους πείτε να κινηθούν το δυνατόν γρηγορότερα επειδή κλείνουν και ότι σας χρωστούν δεδουλευμένα οπότε να γίνει ποινική δίωξή τους. Επιθετική αντίδραση σίγουρα, αλλά αναγκαία πιστεύω και σίγουρα ανέξοδη. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να σκεφτείτε την περίπτωση της παρέμβασης δικηγόρου στην υπόθεση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
helen11
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2014

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠαρ Απρ 04, 2014 9:09 pm

Από ότι καταλαβαίνω μάλλον έχω καθυστερήσει κιόλας και είναι πιο σοβαρά από ότι τα φανταζόμουν.Κάτι τελευταίο να σας ρωτήσω,σε αυτή τη περίπτωση που πάω στην Επιθεωρηση,θα μπορέσω να τα πάρω τα χρήματα μου(πάντα με βάση την εμπειρία σας) και τελικά μετά θα μπορέσω να μπω στο ταμείο ανεργίας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠαρ Απρ 04, 2014 9:15 pm

Η Επιθεώρηση Εργασίας έχει διαμεσολαβητικό-συμβιβαστικό ρόλο αλλά και εξουσίες επιβολής ποινών (προστίμων π.χ.), όπως και άσκησης ποινικής δίωξης. Επίσης είναι σίγουρα μέσο πίεσης. Το αν θα πάρετε τα χρήματά σας ή όχι εν πολλοίς εξαρτάται από τον ίδιο τον εργοδότη και το αν είναι, ας πούμε, έντιμος ή όχι. Διότι αν δεν είναι, όπως τόσες περιπτώσεις που ακούμε γύρω μας, τα πράγματα είναι δύσκολα. Δείτε και αυτό αν θέλετε http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=659&Itemid=773&lang=el
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
helen11
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2014

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠαρ Απρ 04, 2014 10:48 pm

Ευχαριστώ πολύ,θα πάω την Δευτέρα κιόλας στην επιθεώρηση μήπως και μπορέσω να βγάλω καμιά άκρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helen11
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2014

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΤετ Απρ 09, 2014 1:37 am

καλησπέρα,
ήθελα να σας ρωτήσω,
ακόμα δεν έχω πάει στην επιθεώρηση εργασίας.Μου προέκυψε μια δουλειά που θέλουν να με προσλάβουν και πρέπει να αναγκαστώ να λείψω δύο μέρες από την δουλειά μου την άλλη για να μην χάσω την ευκαιρία μια νέας εργασίας.Φυσικά ζήτησα αυτές τις μέρες και δεν μου τις δίνουν.Αρνήθηκαν και έγραψαν στο χαρτί της άδειας που συμπλήρωσα πως "δεν πήγα".
Σκέφτομαι να παραιτηθώ για να τελειώνει εδώ το θέμα,αλλά μου είπε γνωστή μου πως πιθανόν να με πάνε δικαστικά και να ζητήσουν να τους αποζημιώσω για τις ημέρες που απομένουν μέχρι να λήξει η σύμβαση μου.Ισχύει κάτι τέτοιο?Μπορούν να μου το κάνουν από την στιγμή που οι ίδιοι δεν με πληρώνουν τόσο καιρό?Υπό αυτές τις συνθήκες και εγώ δεν μπορώ να ζητήσω καταγγελία της σύμβασης εφόσον δεν είναι σωστοί στις υποχρεώσεις τους για τόσο μεγάλο διάστημα απέναντι μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΤετ Απρ 09, 2014 4:12 am

Θεωρητικά η σύμβαση ορισμένου χρόνου καταγγελεται για σπουδαίο λόγο. Αν δεν υπάρχει σπουδαίος λόγος μπορεί να αναγνωριστεί δικαστικά η ακυρότητα της καταγγελίας. Εν προκειμένω ορισμένου χρόνου σύμβαση δεν υπάρχει αλλά πρακτικά αορίστου. Να σας πάνε δικαστικά και να πληρώνουν δικηγόρους για να σας υποχρεώσουν να τους αποζημιώσετε το βρίσκω απίθανο. Ποτέ δεν γίνεται. Από εκεί και πέρα για την προϋπηρεσία που έχετε και ένας μήνας προειδοποίησης αν θέλετε να είστε 10000% τυπική, αρκεί. Αν βάλετε μέσα και την άδεια που σας οφείλετε κιόλας, ο μήνας πέρασε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
helen11
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2014

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠεμ Απρ 10, 2014 4:19 am

τελικά επειδή θα με κρατήσουν στην άλλη δουλειά που πήγα και θέλουν να μου κάνουν πρόσληψη,παραιτήθηκα σήμερα,πήγα και υπέγραψα οικειοθελή αποχώρηση και με διαβεβαίωσαν πως δεν θα κάνουν κάτι εις βάρος μου για τις ημέρες που απομένουν πριν την λήξη της σύμβασης μου.Ηθελα τωρα να ρωτήσω το εξής,καταχώρησαν την παραιτηση μου,την υπεγραψα και εγώ και από το λογιστηριο (η λογίστρια έβαλε βέβαια στο ένα αντίτυπο που κράτησε αυτή δική της σφραγίδα,ενω στο δικο μου αντιτυπο την σφραγίδα της εταιρείας),δεν υπεγραψα κατι αλλο,μου ειπε πως τελος του μηνα θα κανει την εκκαθαριση για αυτα που μου οφειλουν και θα με εξοφληση μεσα στο επομενο τριμηνο.Τι πρεπει να κανω εγω απο εδω και στο εξης γιατι δεν γνωριζω.
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΤετ Απρ 16, 2014 2:41 pm

Στη θέση σας θα συνέχιζα κανονικά τη διαδικασία καταγγελίας στην Επιθεώρηση. Τα δεδουλευμένα που σας οφείλουν είναι το πρόβλημα που παραμένει και πρέπει να τα δώσουν άμεσα. Χθες. Και το Δώρο Πάσχα που κανονικά πληρώνεται σήμερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
helen11
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2014

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΤετ Απρ 16, 2014 3:04 pm

Μόλις γύρισα από την επιθεώρηση, έκανα αίτηση για εργατική διαφορά γιατί προχθές που πήρα να ρωτήσω στη λογίστρια της εταιρείας για το δώρο μου είπε πως δεν μπορεί να μου δώσει καθόλου χρήματα πριν το τέλος του μήνα και να της ξανατηλεφωνήσω τότε,όχι νωρίτερα.Οπότε δεν μου έμενε άλλη λύση.Υπάρχει περίπτωση να μην βγάλω άκρη ούτε έτσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΤετ Απρ 16, 2014 5:52 pm

Ειδικά το Δώρο Πάσχα πάει και αυτόφωρο. Θα έχετε εξελίξεις σύντομα ;-)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
helen11
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2014

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠεμ Απρ 17, 2014 4:28 am

Μακάρι γιατί ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.Από την επιθεώρηση βέβαια μου είπαν πως είναι πιθανόν να μην εμφανιστούν καν στο ραντεβού που όρισαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠεμ Απρ 17, 2014 4:38 am

Ναι. Αυτό όμως δεν εμποδίζει την Επιθεώρηση να επιβάλλει πρόστιμα ή να ασκήσει ποινική δίωξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
helen11
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2014

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠεμ Απρ 24, 2014 5:16 am

Δυστυχώς ακόμα δεν έχω κανένα νέο.Δεν ξερω καν αν παρέλαβαν την αίτηση για εργατική διαφορά που έχω κάνει.
Πολύ φοβάμαι πως δεν θα πάρω πίσω τίποτα από όσα μου χρωστούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helen11
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2014

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠαρ Μάης 09, 2014 1:09 am

Καλησπέρα,σχετικά με την περίπτωση του πρώην εργοδότη μου,τελικά δεν εμφανίστηκαν στην επιθεώρηση εργασίας που τους είχαν καλέσει.Δεν ορίσαμε νέο ραντεβού αλλά προχώρηε η επιθεώρηση με την ποινική δίωξη.Τελικά για να μην γίνει η ποινική δίωξη μου πρότειναν να μου πληρώσουν τους μισθούς που χρωστούν συν το δώρο του Πάσχα σε 5-6μήνες.Μου είπαν θα μου δώσουν ένα "ληξιάριο" που θα λέει ότι συμφωνώ να μου πληρώσουν αυτά.Επειδή δεν γνωρίζω από αυτά,τι είναι αυτό το ληξιάριο,μπορώ να τους έχω εμπιστοσύνη ότι μετά θα με πληρώσουν,μπορεί αυτό να λειτουργήσει σαν αποδεικτικό αν δεν με πληρώνουν μελλοντικά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠαρ Μάης 09, 2014 2:52 am

Λυπάμαι αλλά πρώτη φορά το ακούω αυτό. Κατά την άποψή μου, ας προχωρήσει η ποινική δίωξη κανονικά και όταν πληρώσουν με το καλό, βλέπουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
helen11
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2014

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?   ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ? EmptyΠαρ Μάης 09, 2014 3:31 am

Κανονισαμε να παμε στην επιθεωρηση την δευτερα να το λυσουμε εκει...λογικα θα γνωριζουν και απο την επιθεωρηση αν στεκει ή οχι...τι να πω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εγκυμοσυνη και συμβαση εργασιασ ορισμενου χρόνου
» Συλλογική Σύμβαση Εργασίας
» Ο Εργοδότης μου, τελικά, καταβάλλει τις εισφορές Επικουρικού?
» Ωραριο εργασιας-μετακινηση
» Επιχειρησιακη συμβαση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Λειτουργία σύμβασης εργασίας και επιπλοκές-
Μετάβαση σε: