Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Raine
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2013

Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω   Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 1:25 am

Δουλευω εδω και εναμιση χρονο σε ενα μαγαζι ανασφαλιστη. Δουευω 11 ωρες την ημερα, καθε μερα, χωρις να εχω παρει ποτε ρεπο, ουτε Κυριακη, ουτε αργια. Ο μισθος μου ειναι ελαχιστος σε σχεση με τις ωρες, δηλαδη αν το υπολογισει κανεις βγαινει καπου στα δυο ευρω την ωρα. Οταν πρωτοεπιασα δουλεια ουτε αυτο ειχαμε πει θα ειναι το ωραριο μου, ουτε αυτος ο μισθος. Τωρα μου ειπε το αφεντικο πως θα δουλευω δωδεκα ωρες την ημερα και θα μειωθει κι αλλο ο μισθος μου. Τι να κανω? να το καταγγειλω στο ικα? ποια ειναι η διαδικασια? Και αφου δεν φαινεται πουθενα πως δουλευω, πως? Εχω σκεφτει να κανει αλλος την καταγγελια και να ερθουν και να καταγραφει οτι δουλευα εκει αλλα αν γινει αυτο τι κανουν οι επιθεωρητες? του κοβουν κληση ή κατι παρομοιο και τον αφηνουν εκει? Συγγνωμη για τις χαζες ερωτησεις αλλα εχω πληρη αγνοια (προφανως). Ευχαριστω οποιον βρει χρονο να απαντησει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω   Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 4:06 am

Καλησπέρα σας! Κατ' αρχήν μην αγχώνεστε. Κάθε πρόβλημα έχει και μία λύση. Για αρχή θα σας πω το μαγικό αριθμό: 15512. Είναι το τηλέφωνο της Επιθεώρησης Εργασίας στο οποίο μπορεί κανείς να κάνει καταγγελία επώνυμα ή ανώνυμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
Raine
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2013

Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω   Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 4:10 am

ευχαριστω. και μετα την καταγγελια τι γινεται ακριβως?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω   Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 4:26 am

Σε επώνυμες καταγγελίες μετά από κάποιες ημέρες αποστέλλεται πρόσκληση στον εργοδότη να παρευρεθεί στη συζήτηση με τον Επιθεωρητή (και τον εργαζόμενο). Σε ανώνυμη δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά καταλαβαίνω πως θα γίνεται έλεγχος στο χώρο και θα επιβάλλονται τα ανάλογα πρόστιμα αν διαπιστωθούν παραβάσεις. Έτσι, θα δουν ότι εργάζεστε εκεί και θα μπορέσετε μετά να μεταβείτε στο ΙΚΑ να κάνετε εκεί καταγγελία έχοντας ήδη το αποδεικτικό ότι εργάζεστε μέσα (αν και δεν είναι απαραίτητο και με μάρτυρες γίνεται η απόδειξη αλλά καλό είναι να γίνει ορθόδοξα η διαδικασία).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
Raine
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2013

Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω   Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 4:32 am

Σ ευχαριστω παρα πολυ. Θα κοιταξω αυριο να μιλησω με την επιθεωρηση εργασιας. Ελπιζω να βγει κατι. Σ ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω   Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 4:33 am

Μακάρι να έχετε καλά αποτελέσματα! Να 'στε καλά..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
 
Ανασφαλιστη- τι μπορω να μπεριμενω
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ανασφάλιστη εργασία

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Απολύσεις, διαδικασία και αποζημίωση-
Μετάβαση σε: