Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!
Εργασιακές Σχέσεις
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συζήτηση για εργασιακά θέματα
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 αποφαση δικαστηριου για απολυση

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 EmptyΤετ Οκτ 17, 2012 11:38 pm

Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

απολυθηκα 12/2011 μετα απο προειδοποιηση 5 μηνων.Δεν μου εδωσε αποζημιωση απολυσης πηγα στην επιθεωρηση εργασιας εκανα καταγγελια και μετα σε δικηγορο.Καναμε αιτηση ασφαλιστικων μετρων και κερδισαμε οριστηκε δικαστηριο για μισθους υπηρημεριας το καλοκαιρι βγαινει αποφαση και τον δικαζει να πληρωνει μισθους ολο 2012 και με αναδρομικη ισχυ απο αρχες 2012.Αυτος μεχρι τωρα δεν εχει δωσει τιποτα ενα μηνα τωρα που πηρε την αποφαση τι δικαιωματα εχει και τι μπορει να κανει ακομα.Εγω πως μπορω να τον πιεσω να παρω τα λεφτα μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Δεκ 31, 2012 11:03 pm

Γεια σας και χρόνια πολλά!
Όπως καταλαβαίνω το απόσπασμα εννοεί ότι επειδή το ποσό που έχετε συμφωνήσει αφορά διάφορες απαιτήσεις θα μπορεί η άλλη πλευρά να εκλάβει κατά βούληση ότι π.χ. η πρώτη δόση αφορά την τάδε απαίτηση ενώ η δεύτερη την άλλη απαίτηση. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο όρο σε συμφωνητικό, ίσως και να "παίζει" και να μην το έχω εγώ υπόψη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιαν 03, 2013 4:31 am

Καλησπερα, καλη χρονια με υγεια και ευτυχια.
Αν καταλαβα καλα την απαντηση σας, θα μου δινει την πρωτη δοση και θα υπογραφω π.χ αποδειξη οτι ειναι η αποζημειωση,τη δευτερη οτι ειναι δεδουλευμενα που μου χρωσταει κ.λ.π.
Σε περιπτωση ομως που σταματησει να πληρωνει τις δοσεις μπορει να εμφανισει αυτα, οταν τον ξαναπαω δικαστικα και να πει οτι αυτη ειναι πληρωμενη και να μην μπορω να συνεχισω;Μπορειτε να μου πειτε αν αυτα τα ιδιωτικα συμφωνητικα εχουν νομικη ισχυ, μπορει να ειναι στοιχεια σε δικαστηριο; Τα ρωταω ολα αυτα γιατι σε καποιο αλλο σημειο γραφει οτι με ολα αυτα κλεινει η διαφορα μας και αν τυχον υπαρξει στο μελλον αλλη, που να αφορα την εργασιακη μας σχεση οποιδηποτε Δικαστηριο να αποφανθει συμφωνα με αυτο το συμφωνητικο. Υπογραφουμε και οι δυο.με εχει προβληματισει αυτο το "παιζει" που μου γραψατε γιατι αυτος ειναι πολυ απατεωνας και με φοβιζει με αυτα που εχω ζησει μεχρι τωρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιαν 03, 2013 5:07 am

Καλή χρονιά και από μένα!
Λοιπόν, μια χαρά το καταλάβατε. Βέβαια στην περίπτωσή σας, έχετε τελεσίδικη απόφαση αν έχω καταλάβει καλά, οπότε δεν θα πηγαίνατε διακστικά πάλι, μόνο κατάσχεση θα κάνατα. Σε κάθε περίπτωση, ναι, έχει κανονικά νομική ισχύ το συμφωνητικό. Για να είμαι καλυμμένη βάζω πάντα τον εξής όρο: "Η μη τήρηση κάποιου από τους όρους του παρόντος, ιδίως η μη πληρωμή ή η μη εμπρόθεσμη πληρωμή οποιασδήποτε εκ των ως άνω δόσεων θα έχει ως συνέπεια την αυτοδικαία κατάργηση της παρούσας συμφωνίας στο σύνολό της, η οποία θα θεωρείται ως μηδέποτε γενόμενη." Λογικά θα υπάρχει και στο δικό σας συμφωνητικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
katia67
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2012

αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιαν 03, 2013 5:49 am

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.
Ναι, κατασχεση θα εκανα,αλλα γιατι η δικηγορος μου να μου πει οτι ολα αυτα δεν ισχυουν πουθενα; Καποιος τετοιος ορος ετσι οπως που μου λετε υπηρχε αλλα αυτοι τον αφαιρεσαν, το γιατι δεν το ξερω.Τωρα γραφει οτι αν δεν τηρηθει η συμφωνια απ' αυτον, το χαρτι δεν εχει καμμια ισχυ και μπορω να συνεχισω σε αναγκαστικη εκτελεση της αποφασης.Ειναι το ιδιο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιαν 03, 2013 6:25 am

Ναι, το ίδιο είναι. Η δικηγόρος σας προφανώς εννοούσε ότι αν εκείνος καταχρηστικά επικαλεστεί κομμάτια από το συμφωνητικό δεν θα πείσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
lakis
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2014

αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Οκτ 12, 2014 3:58 pm

Καλημερα σας. Απολυθηκα τον Αύγουστο του 2011 απο Α.Ε και δεν μου καταβληθηκε η κανονικη αποζημιωση. Λογο του οτι η προσληψη μου εγινε 15 μηνες μετα την εναρξη της εργασιας μου (Οκτώβριο του 2002) και με ασφαλισαν τον Φεβρουάριο του 2004, απεδειχθει δικαστικα λογο του οτι ειχα τιμολογια διανυκτερευσεων σε ξενοδοχεια. < περιοδευων πωλητης> βγηκε αποφαση στις 30/05/2014  που αναγνωριζει την ακυρωτητα της αποφασης και που υποχρωνει την εταιρια να μου καταβαλει 15.000 ευρω, < προσωρινα εκτελεστη  για μισθους υπερημεριας. Η εταιρια αρνειται να μου τα καταβαλει και εχει κανει ηδη εφεση κατα της αποφασης που προσδιοριστηκε Οκτώβριο του 2015. Το βασικο περιουσιακο στοιχείο ηταν ενα κτιριο που το ειχε ομως σαν sales and lease back και 6 αυτοκiνητα. Kατα την διαρκεια των 2,5 ετων που μεσολαβησαν για να βγει η αποφαση πουλησε τα 2 αυτοκινητα, το τριτο ενα πολυτελες τζιπ παρεδωσαν πινακιδες και φαινετε οτι βγηκε στο εξωτερικο. Με την διαπιστωση οτι ο δικηγορος μου παρότι καλος στα εργατικα θεωρω οτι δεν με κατευθυνει σωστα παρακαλω πολυ καποιες συμβουλες πως να κινηθω και να πιεσω με οποιδηποτε ενδικο μεσων<  π.χ ειχε δικαιωμα να πουλησει τα αυτοκινητα εν εξελιξει της δικης και τι κανω?>  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lakis
New member
New member



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2014

αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Οκτ 12, 2014 3:58 pm

Καλημερα σας. Απολυθηκα τον Αύγουστο του 2011 απο Α.Ε και δεν μου καταβληθηκε η κανονικη αποζημιωση. Λογο του οτι η προσληψη μου εγινε 15 μηνες μετα την εναρξη της εργασιας μου (Οκτώβριο του 2002) και με ασφαλισαν τον Φεβρουάριο του 2004, απεδειχθει δικαστικα λογο του οτι ειχα τιμολογια διανυκτερευσεων σε ξενοδοχεια. < περιοδευων πωλητης> βγηκε αποφαση στις 30/05/2014  που αναγνωριζει την ακυρωτητα της αποφασης και που υποχρωνει την εταιρια να μου καταβαλει 15.000 ευρω, < προσωρινα εκτελεστη  για μισθους υπερημεριας. Η εταιρια αρνειται να μου τα καταβαλει και εχει κανει ηδη εφεση κατα της αποφασης που προσδιοριστηκε Οκτώβριο του 2015. Το βασικο περιουσιακο στοιχείο ηταν ενα κτιριο που το ειχε ομως σαν sales and lease back και 6 αυτοκiνητα. Kατα την διαρκεια των 2,5 ετων που μεσολαβησαν για να βγει η αποφαση πουλησε τα 2 αυτοκινητα, το τριτο ενα πολυτελες τζιπ παρεδωσαν πινακιδες και φαινετε οτι βγηκε στο εξωτερικο. Με την διαπιστωση οτι ο δικηγορος μου παρότι καλος στα εργατικα θεωρω οτι δεν με κατευθυνει σωστα παρακαλω πολυ καποιες συμβουλες πως να κινηθω και να πιεσω με οποιδηποτε ενδικο μεσων<  π.χ ειχε δικαιωμα να πουλησει τα αυτοκινητα εν εξελιξει της δικης και τι κανω?>  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin
EryG


Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα

αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποφαση δικαστηριου για απολυση    αποφαση δικαστηριου για απολυση  - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Οκτ 12, 2014 9:57 pm

Καλησπέρα σας,
δεν μπορώ και δεν θέλω να αξιολογήσω τους χειρισμούς που έκανε ο συνάδελφος, ωστόσο, είναι πολύ συχνό να εκποιούνται περιουσιακά στοιχεία ενώ δεν έχει βγει δικαστική απόφαση. Άλλωστε ενδέχεται η συγκεκριμένη εταιρεία να είχε οφειλές και έναντι άλλων εκτός από εσάς. Για να μπορέσει κανείς να "προλάβει" τέτοιες ενέργειες ή να κινηθεί εκ των υστέρων θα πρέπει να δαπανηθούν πολλά χρήματα σε μηνύσεις (εφόσον υπάρχουν επαρκή αποδεικτικά στοιχεία) και σε ασφαλιστικά μέτρα, οπότε οι περισσότεροι εύλογα δεν τα προτιμούν. Από εκεί και πέρα εφόσον έχετε νόμιμο τίτλο και προχωρά η διαδικασία (κατάσχεσης ίσως; ), κινείστε σωστά. Περιμένετε να δείτε και πώς θα πάει το Εφετείο και αναγκαστικά θα πρέπει να κάνετε υπομονή...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.ergasiaka.com
 
αποφαση δικαστηριου για απολυση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Ασθένεια και απόλυση
» ΑΠΟΛΥΣΗ-ΣΑΒΒΑΤΑ
» Προσωπικά δεδομένα και απόλυση
» Απόλυση ανασφάλιστου εργαζομένου
» Απόλυση Χωρίς αποζημίωση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Απολύσεις, διαδικασία και αποζημίωση-
Μετάβαση σε: